20. 4. 2024 (18:00) | ČFL - 23. kolo: Slavia Karlovy Vary vs. Sokol Hostouň (Drahovice)

VK: Trenéři Hašek s Čurdou o Hostouni. V silách Sokola je udržet třetí ligu

Trenérský tandem Zdeněk Hašek – Martin Čurda na lavičce fotbalového Sokola Hostouň působí přesně jeden rok. Za tu dobu vytáhli divizní tým na přední příčky tabulky, a pokud klub dostane nabídku postoupit z druhého místa do České fotbalové ligy, třetí nejvyšší soutěže u nás, a přijme ji, pak lze hovořit o obrovském úspěchu vesnice, která překročila jen něco málo tisíc obyvatel.

Foto: Jan Murárik

Je druhá příčka zrcadlem celé sezony?

Hašek: Na začátku sezony byl náš cíl skončit v klidném středu tabulky, po podzimu byl přehodnocen na první trojku. Jaro ukázalo, že je to v silách mužstva patřit mezi ty nejlepší. Pro mě je to obrázek celé sezony, protože vše se posouvalo a myslím, že v poslední době hrajeme i nejlepší fotbal. Posun je vidět.

Čurda: Za svoji pracovitost si mužstvo svoje dosavadní umístění plně zaslouží. V úvodu sezony se tvořilo nové mužstvo, leckdo si zvykal na trenérské požadavky, do toho přicházeli stále ještě noví hráči. Již na podzim jsme se přesvědčili, že mužstvo má svoji kvalitu. Během zimního období měli hráči perfektní přístup k tréninkům a přípravným utkáním, který poté přenesli do jarní části sezony.

V čem je rozdíl mezi mužstvem letošní sezony a té minulé?

Hašek: Pohyb, pracovitost, motivace, stabilita sestavy, tréninková docházka a víra v to co děláme. A v neposlední řadě klima v kabině, které je motivující.

Čurda: Je třeba toto chápat v širších souvislostech, protože kádr, který zde dříve byl, nebyl stavěn na takovou zátěž a náročnost. Přesto odvedl vynikající práci, neboť mnozí z hráčů byli v týmu od A třídy a během tří let pro Hostouň vykopali divizi. A stávající kádr -  pro něj je zase divize málo.

Jakou hrou se chcete prezentovat v příští sezoně, a kde jsou limity současného kádru?

Hašek: Hrou, ve které bude vidět chuť a bude hodně pohybu, kvalitní prací s míčem, kvalitní, a hlavně účelnou kombinací, v níž bude hodně zakončení. Myslím, že je to cíl každého trenéra. Cesta, jak to dostat do hry, aby to nebyly jen plané řeči, není jednoduchá. Výkony, výsledky, počet vstřelených branek a postavení v tabulce, to je to, podle čeho nás všichni posuzují. Mužstvo je na vzestupu, protože chce trénovat a pracovat na sobě, určitě nedosáhlo vrcholu.

Čurda: Musíme být silní na míči, dobře organizovaní a pohybliví. Kořením fotbalu jsou branky a ty doufám, že budeme dávat i nadále. A limity?  Věřím, že pokud se postoupí výše, tak po vhodném doplnění stávajícího kádru budeme zajímaví i ve vyšší soutěži.

Byl nedávný prestižní duel s Velvary, prvního s druhým v tabulce, v podání Hostouně ukázkou třetiligové úrovně?

Hašek: Úroveň naší hry v tomto utkání byla na divizi hodně vysoko, a to z pohledu soustředěnosti, zodpovědnosti a hlavně soudržnosti. Ano, tímto výkonem bychom v ČFL obstáli v některých zápasech. Musíme si uvědomit, že třetí liga je pro mužstva, která přichází z divize vždy složitá. Nejsou zde lehké zápasy, je to hlavně více o pohybu (v tomto směru jsme se hodně přiblížili), dovednostech a hlavně o důrazu v osobních soubojích (tady je největší rozdíl).

Čurda: Jestli třetiligové úrovně - to nedokážu až tak posoudit. Ale kvalitu zápas měl na divizi nadstandardní. Zápas hráči zvládli perfektně a soupeře k ničemu nepustili.

Udržel by se stávající tým bez výrazného posílení v ČFL?

Hašek: Nadcházející sezonu, kdy bude sestupovat jen jedno mužstvo, ano.

Čurda: O tom vůbec nepochybuji. Jestli se hráči vypořádají s důrazem, tak budou hrát hodně vysoko.

Obáváte se volného přestupního termínu, který platí od prvního do dvacátého června?

Hašek: Trenér se nesmí obávat. Kdo od nás odejde? Ten, kdo je nespokojen buď s herním vytížením, nebo mu nevyhovuje důraz na tréninkovou morálku. Vytížení je věc herní kvality, pracovitosti a trpělivosti. Tréninková morálka je hlavně věcí možnosti trénovat, myslím tím pracovní možnosti, a chuti obětovat čas. Dnes už nemáme v mužstvu hráče, kteří chodí na trénink jen proto, aby měli čárku, že přišli. Může se stát, že někdo odejde do vyšší soutěže, ale tomu těžko dokážeme zabránit. Trénujeme tak, abychom mužstvo a tím pádem i hráče zlepšovali, a když je někdo osloví tak je to ocenění i naší práce.

Čurda: Já ne. Hráčům věřím, že nic takového vůbec nemají v hlavách.

Jan Murárik, Vaše Kladno