VK: Hostouňský král Tomáš Marek: Moje cena je zásluha celého týmu

Od svého příchodu do Sokola Hostouň před sezonou 2016/17 splňuje obránce či záložník Tomáš Marek (36) předpoklady trenérů. Patří k nejlepším hráčům týmu i celé divize. Poprávu jej v sobotu na plese klubu vyhodnotili jako hráče roku 2017.

Prošel jste kladenským SK, ligovou Ostravou i Jihlavou. Je hostouňské ocenění pro vás první svého druhu?

Za celý rok je to první v mé kariéře (usmívá se). Co si pamatuju, tak v Ostravě jsem dostal podobnou cenu za hráče měsíce. Na sklonku své vrcholové kariéry si téhle ceny o to víc vážím. Samozřejmě vím, že jsem ji nezískal jenom proto, že se dařilo mně, ale má na ni zásluhu celý tým, ať už v jarním nebo podzimním složení.

Když jste z Jihlavy do Hostouně přišel, hovořili jsme o tom, jestli pro vás skok z ligy do divize nebude až moc snadný. Tak jak to je po sezoně a půl?

Paradoxně je to pro mě nyní jednodušší než tenkrát. Když jdete z první a možná i z druhé ligy do čtvrté soutěže, musíte si na ni nejdřív zvyknout. Většinou totiž divizi hrají fotbalisté, kteří nemají ligové návyky ani výkonnost. V téhle soutěži je pochopitelně jiné tempo hry. Nemůžete v divizi hrát stejně jako v první lize, to nejde.

V Sokole jste zažil čtyři přípravná období. Jaké je to to současné?

Oproti předchozím přišlo více mladých šikovných hráčů. Když budou pracovat jako do téhle chvíle, tak je to pro budoucnost Hostouně jen dobře!

V zimní přípravě jste všechno vyhráli. Neměli byste polevit, aby nepřišly prohry v soutěžních zápasech?

(usmívá se) Říká se, že když se daří v přípravě, nebude se dařit v sezoně. Je možné, že to tak bude. Ale nesouhlasím s tím, abychom kvůli tomu v přípravných zápasech polevovali. Já jsem moc rád, že to šlape. Výhry jsou odměna pro hráče za jejich práci, za jejich kvalitní přístup k tréninkům. Rozhodně bych v tomhle trendu pokračoval.

V utkáních střílíte poměrně hodně branek. Je to nějakým změněným systémem hry? Vždyť Sokol byl v divizi znám střeleckým trápením...

Hrajeme na dva útočníky a to je ta změna k lepšímu. Když jsme hráli na jednoho, bylo mnohem těžší dostávat se do gólových šancí. Zákonitě zase máme potíže vzadu, respektive v záloze, kde je nás tím pádem o jednoho méně a dostáváme poměrně hodně branek. To je potřeba doladit.

Jaký bude podle vás hostouňský začátek jara?

Důležitý v tom, že musíme bodově zvládnout ze tří úvodních zápasů jara dva venku. Jedeme na Motorlet, doma máme Chomutov a jedeme myslím do Úval. Podle mne se v těchto zápasech rozhodne, na jakých místech v tabulce se budeme pohybovat po zbytek sezony.

První ligu jste hrál mnoho sezon. Ohlédnete se ještě za ní?

Vzpomínám občas hlavně na období v Ostravě. Baník je moje srdeční záležitost. Pěkné časy jsem zažil i v Jihlavě. Proto jsou výsledky obou týmů z prvního jarního kola, kdy Jihlava porazila Slavii a Baník prohrál se Slováckem, velkým překvapením. Na druhou stranu i takové zápasy se na začátku soutěže hrají...

ZDROJ, Jan Murárik