28. 4. 2024 (17:00) | ČFL - 24. kolo: Sokol Hostouň vs. FK Dukla Praha B (Hostouň)

A tým | Ohlédnutí za podzimem: Svěřenci Dominika Rodingera přepisovali historii. O první místo přišli v posledním utkání

Jestliže se v předchozích třetiligových sezonách rozjíždělo A mužstvo pomaleji, tak letošní ročník se nesl ve znamení spanilé jízdy od úvodního kola. První bodovou ztrátu zaznamenali Hostouňští až na začátku října. Neporazitelnost pak drželi do závěru soutěže a v konečném zúčtování obsadili 2. místo s jednobodovou ztrátou na vedoucí Slavii.

Hostouňští dali letos zapomenout na špatné vstupy do sezony z předchozích ročníků a od samého začátku odmítali nechat třeba jen bodík svým protivníkům. Do ročníku vstoupili dvěma těsnými výhrami proti rezervě českobudějovického Dynama (1:0) a pražské Admiře (2:1). Následně potvrdili dobrý vstup i na hřišti soupeře v Králově Dvoře, kde si došli k pohlednému tříbodovému zisku proti domácím Cábelíkům (2:0). Sérii výher pak potvrdili i v tradičním posvícenském zápase proti Vltavínu (2:1). „Stěžejní pro dobrý vstup do soutěže i pro celý podzim byla atmosféra v týmu. My jsme od prvního tréninku mluvili o rodině, o tom nastavení, které chceme v týmu mít. Ale to, co se povedlo, jak každý chodil na trénink rád, s úsměvem a ochotou znova pracovat bylo něco úžasného. Osobně jsem si strašně moc užíval tu chemii, respekt a týmovost každého hráče, který v týmu byl,“ má jasno trenér Dominik Rodinger.

Zářijový program zelenobílí odstartovali na půdě PFA. Tradiční souboj dvou týmů bojujících v předchozích sezonách o záchranu se tentokrát vyprofiloval jako souboj o čelo tabulky. Lépe ho zvládli naši hráči, když otočili nepříznivý vývoj a po vítězství 2:1 udrželi vedoucí pozici ČFL. O tu nepřišli ani po dalších dvou těžkých utkáních s týmy z Plzeňska. Na domácím hřišti nejprve vyhráli 1:0 nad Přešticemi (pozn.: letos působící pod názvem FK Robstav) a následně dokázali senzačně přivézt všechny body ze hřiště rezervy plzeňské Viktorky (3:2). Zářijový program uzavřeli domácí vítězstvím proti Karlovým Varům 2:0.

První bodovou ztrátu Hostouňští zaznamenali až v 9. kole na začátku října, když po divokém průběhu uhráli s Duklou B plichtu. „První poločas byl z naší strany lepší, měli jsem víc jak tři čisté gólové šance a soupeř nám dal branku z jedné nešance, co měl. Druhý poločas jsme začali dobře, měli jsme dva rohy za sebou, ze kterého jsme chtěli udeřit díky naší výškové převaze. Bohužel jsme to naopak byli my, kdo dostal dva góly z rohu, kde jsme nedodrželi taktické úkoly a nebyli dostatečně důrazný. Naštěstí se nám podařilo za dvě minuty vyrovnat na konečných 3:3,“ ohlédl se za první ztrátou hostouňský lodivod Dominik Rodinger.

Na vítěznou vlnu se vrátili o týden později. V domácím prostředí přehráli tradičního rivala z posledních let Motorlet Praha přesvědčivě 5:2. Důvod k radosti byl i po následujících dvou zápasech. V polovině října nejprve hodně cenné tři body z půdy Bohemky (1:0), následně venkovní vítězství potvrdili o týden později v domácím zápase s Pískem (2:0).

Všechno důležité, co se udržení prvního místa po podzimu týká, se událo v posledních třech kolech. V souboji na dálku s rezervou Slavie B, nedokázali Hostouňští využít dvojí ztrátu sešívaných (v Domažlicích 2:3 a v Českých Budějovicích 0:0), když sami nejprve přijeli s prázdnou z Tábora (0:1) a v předposledním kole podlehli Domažlicím na domácím hřišti vysoko 0:3. O titulu krále podzimu ČFL tak rozhodlo až poslední kolo, který svedl proti sobě první dva celky. Sokol sice v závěru sahal po „zlatém“ bodu, nakonec však prohrál 1:2 a na poslední chvíli přepustil první místo svému podzimnímu sokovi. Upřímně zápas v Táboře byl spíše remízový. Nemyslím si, že bychom byli horším týmem a měli prohrát. V zápase s Domažlicemi jsme nepropadli herně, ale zpětně cítím, že jsem ten tým nedokázal připravit po mentální stránce. No a na Slavii jsme netrefili s kolegy z realizáku základní sestavu na první poločas, měla být jiná. Ale je potřeba to vzít jako velkou výzvu právě do jara a držet si v sobě co nejdéle ten pozitivní pocit, který z posledního utkání a sezony celkově máme. Ve finále je druhé místo obrovský úspěch,“ zhodnotil závěr podzimu trenér hostouňský lodivod.

Cesta pohárem letos skončila v prvním kole

V poháru Mol Cup jsme dlouhé roky patřili k pravidelným účastníkům 2. kola. Letos, stejně jako loni, však naše cesta skončila o kolo dříve. Po vyřazení středočeského celku SK Hořovice v předkole, Sokol los pro první kolo opět příliš nešetřil. Do Hostouně po roce poslal druholigovou Duklu. V utkání před kamerami České televize Hostouňští herně nikterak nepropadli, zkušený soupeř však překvapení nepovolil a dokráčel si k přesvědčivému vítězství 4:1. „Zápas s Duklou byl pro naše hráče velkou školou. Viděli jsme konfrontaci s hráči z vyšší soutěže a teoreticky i to, kdo by na vyšší fotbal měl a kdo ne. Nemyslím si, že bychom propadli. Rozhodla ale finální fáze, kde u nás nebyla taková kvalita jako u soupeře,“ přinesl po utkání svůj pohled hostouňský trenér.