Trenér Boháč: Když máme den, jsme konkurenceschopní i ligovým týmům

Mladší žáci v loňském roce výkonnostně přerostli soutěže na okresní úrovni. Logickým vyústěním byl posun mužstva do Krajského přeboru. Ani v nejvyšší krajské soutěži za svými soupeři nikterak nezaostávají a po polovině ročníku obsadili šesté místo. V článku Vám přinášíme rozhovor s trenérem mužstva Jaromírem Boháčem.

Foto: Lukáš Horníček

Jak byste zanalyzoval účinkování mladších žáků v podzimní části sezóny 2019/2020?

Po celkovém vítězství v okresní soutěži jsme stáli o to, abychom v letošní sezóně hráli vyšší soutěž – Krajský přebor. Když jsem se zamýšlel nad našimi ambicemi v krajské soutěži i proto, že máme mužstvo složené z hráčů více ročníků 2007, 2008, 2009, pokládal jsem za úspěch, když budeme po podzimní části uprostřed tabulky. V první části soutěže se nám herně i výsledkově dařilo a stále jsme se pohybovali mezi prvním až třetím místem. Posledních 6 zápasů z celkových 15 se nám ale, s výjimkou zápasu v Rakovníku, herně nedařilo, a tak přezimujeme na 6 nebo 7 místě z 16 účastníků v soutěži. Bohužel se na mužstvu projevilo, že jsme od jara jak v soutěži, tak na turnaji neprohráli jediný zápas. První prohra pak s Poltavskou akademií byla pro hráče nepříjemným zjištěním a utrpělo sebevědomí jednotlivých hráčů. Soutěžní porážky mrzí o to více, že jsme v zápasech nebyli horším týmem. Bohužel ale stále opakujeme fatální chyby, která mužstva na krajské úrovni již nedělají, a navíc se nám podstatně snížila efektivita v zakončení.

Co se týmu na podzim podařilo a v čem naopak vidíte rezervy?

Určitě se nám víceméně podařila první část podzimních soutěžních zápasů, měli jsme kvalitní soustředění v Heřmanicích a u výsledků individuálních testů jednotlivých hráčů jsme zaznamenali zlepšení. Podle mých představ máme stále nedostatky v individuální technice hráčů, rychlosti a dynamice. Když se dostaneme v zápasech pod tlak, tak si někteří hráči myslí, že se svojí individuální technikou zápas zlomí, ale to bohužel zatím neplatí.

V čem vidíte největší sílu týmu, a naopak jaké má slabiny, na kterých musíte přes zimu zapracovat?

Tým až na vynucené drobné změny hraje již v ustáleném složení a když, jak se říká, má den, tak na naší úrovni jsme velmi dobře konkurence schopní i s ligovými mužstvy z vyšších soutěží. Slabinou je nevyrovnanost výkonů jednotlivců, nedostatky v individuální technice, rychlosti nejen ve hře, ale i v myšlení a reakci na změnu situace. Jsme také často v soubojovém chování na soupeře „hodní“. Obecně se vyjádřím takto: „mužstvo je tak kvalitní, jak kvalitní je jeho nejhorší hráč“.

Kdybyste měl vyzdvihnout jediného hráče, jaké jméno by padlo?

Fotbal je kolektivní sport a z mého pohledu není možné vyzdvihnout jednoho hráče. Všichni během podzimní části střídali lepší chvíle s těmi horšími.

Který moment nebo utkání Vám utkvělo nejvíc v paměti?

Za nejlepší podzimní utkání považuji zápas se Psáry. Bylo v něm vše, co má fotbal mít, včetně emocí i přihlížejících diváků. Navíc se šťastným koncem pro naše mužstvo.

Kdy plánujete zahájení zimní přípravy pro jarní část sezóny a jak bude příprava vypadat?

Pro nás už zimní příprava začala a v trénincích se snažíme získat ztracenou sebedůvěru a kvalitu jak u jednotlivců, tak i u herního projevu mužstva. Máme přihlášenou zimní ligu v Praze na Zličíně. Postupně se od ledna utkáme v této soutěži, jak s mužstvy ze špičky našeho krajského přeboru, tak pražských soutěží. Věřím, že navážeme na úspěchy v zimní lize z předchozích let. Kromě zimní ligy, pravidelných tréninků a přátelských zápasů máme naplánováno i jarní 6denní soustředění, na kterém budeme ladit formu na jarní část krajské soutěže a budeme opět testovat individuální schopnosti hráčů, abychom měli srovnání, jak se hráči fotbalově zlepšují.

Autor: Lukáš Horníček