Sokol získal posilu do zálohy. Do Hostouně míří hráč se zkušenostmi z evropských pohárů

Sokol v rámci letního přestupového období získal do svých řad osmou posilu. A to pořádnou! Do Hostouně přichází Yuriy Habovda (33), který si zahrál nejvyšší soutěž na Ukrajině, v Maďarku a Bělorusku. Evropské poháry si zahrál i proti Seville FC a Paris SG.

Třiatřicetiletý rodák z ukrajinského města Mukachevo Yuriy Habovda prošel mládežnickými akademiemi Sokolyata Mukachevo a UFK Lvov. Premiéru v profesionálním fotbale si odbyl v dresu FC Karpaty Lvov 24. dubna 2010 proti Dynamu Kyjev. V tomto týmu si i poprvé vyzkoušel evropské poháry. V rámci Evropské ligy si zahrál proti Sevilla FC a Paris SG.

Ukrajinskou nejvyšší soutěž si posléze zahrál i za kluby Tavria-Simferopol a Kryvbas Kryvyi Rih. V lednu 2015 odešel poprvé na zkušenou do zahraničí, konkrétně do běloruského klubu Granit Mikashevichy. Ani zde se dlouho neohřál. Výbornými výkony si řekl o nové angažmá ve slavném Dinamu Minsk. V předním běloruském klubu nastoupil celkem do 35 duelů, v nichž si připsal tři branky a devět asistencí.

Po krátké jarní anabázi v roce 2017 v ukrajinském mužstvu Rukh Vynnyky, odešel v létě na zkušenou do Maďarska, kde prošel kluby Balmazújváros, Szombathelyi Haladás a Debrecín VSC.

V létě 2020 odešel opět do Běloruska, kde se o jeho služby přihlásil tým Torpedo Zhodino. S ambiciózním mužstvem skončil hned v první sezoně na třetím místě Vysshaya Ligy a zaručil si účast v Konferenční lize. Základní část si však nezahrál. Ve druhém předkole skončila cesta Torpeda na FC Kodaň.

Yuriho běloruskou štaci zastavila letos v zimě ruská agrese proti Ukrajině. Za pokračováním v profesionální kariéře se vydal do Čech, konkrétně na Julisku. Po svém příchodu stihl nastoupit do osmi duelů v Národní lize a připsat si jednu asistenci.

Rok narození:

1989

Post:

záložník

Přestup z klubu:

FK Dukla Praha

Předchozí kluby:

Dinamo Minsk, Torpedo Zhodino, Granit Mikashevichi (všechno Bělorusko), Debreceni VSC, FC Balmazújváros, Szombathelyi Haladás (všechno Maďarsko), Karpaty Lvov, Rukh Lviv, SK Tavriya Simferopol, Kryvbas Kryvyi Rig (všechno Ukrajina)

Autor: Lukáš Horníček