10. 5. 2024 (18:00) | ČFL - 26. kolo: Sokol Hostouň vs. Bohemians Praha 1905 B (Hostouň)

Jiří Hondl – Vše, co jste chtěli vědět o Hostouni, ale báli jste se zeptat – 3.díl

Původně jsme zlákali předsedu Sokola Hostouň k rozhovoru. Vzhledem k tomu, že je člověkem na správném místě, řekl nám toho tolik, že by bylo neslušné ho přerušovat otázkami. Přinášíme vám tedy sérii sloupků, ve kterých se dozvíte o tom, jak se pan Hondl dostal k fotbalu, co říká na mládež, kam se až může dostat A-tým, či koho by chtěl jednou přivítat na našem stadionu. Vezměte si něco dobrého k jídlu a pití a začtěte se do příběhu pana předsedy a nalaďte se na fotbalovou notu před začátkem jarní části sezony 2016/2017. V 3. dílu nám pan předseda prozradí, co si myslí o fotbalu jako takovém.

Pro mě osobně byl fotbal vždycky radostí a zábavou, svým způsobem patří již neodmyslitelně k mému životu a dnes v podstatě k životu celé mé rodiny. Někdy i více než bych si sám přál. Svým způsobem mi dnes poskytuje určitý relax a vypouštěcí ventil od světa byznysu a podnikání. S trochou nadsázky je to tak, že dopoledne řešíte složitější obchodní věci a věci spojené s chodem firmy a odpoledne debatujete, jestli ten který míč má být nafouknutý tak nebo tak. Občas, když si to uvědomím, je až úsměvné, jak jsou ty dva světy rozdílné.

Fotbal je myslím nejúžasnější hra, která kdy vznikla, a když se vám jednou dostane opravdu pod kůži, tak je tam prostě už napořád. Když se z něho nedělá věda, tak je to ten nejjednodušší sport. Kolik znáte sportů s celosvětovým záběrem napříč všemi vrstvy společnosti? Vídáme ho v poušti v Iráku, v asijských pralesech, stepích Afriky, v ulicích evropských měst, prostě na všech kontinentech i v těch nejodlehlejších koutech země, ať už v chudých či bohatých oblastech.

Jeho popularita je ohromná a stále roste, to tajemství spočívá zřejmě v tom, že fotbal má poměrně jednoduchá pravidla, a že je velmi snadné a málo nákladné začít fotbal provozovat, v podstatě si stačí pořídit pouze míč, dát dohromady soupeře a udělat dvě branky a jde se na věc. Kdekoliv - hřiště, louka, cesta, pláž. Opravdu kdekoliv. Hrají ho malí, velcí, mladí, staří, hubení i ti při těle a vždycky s velkým zaujetím a velkým nasazením, kterého jsou schopni. Nese v sobě vše, co od sportu očekáváte, napětí, emoce, adrenalin, vzrušení, radost i zklamání, je to moře pocitů, které přináší a každému nějaký jiný. Stejně tak je fotbal poctivá dřina, když chcete být úspěšný, ať ho hrajete na jakékoliv úrovni. Dnes je také již rovněž společenským fenoménem.

Spojuje, ale i rozděluje lidi samotné, prostupuje byznysem, ovlivňuje politiku a naopak. Všechno tohle ovlivňuje také i fotbal samotný. Lidé o něm mluví, debatují, přináší spousty názorů, témat. Možná si to ani neuvědomujeme, ale většina debat se vždycky stočí alespoň na chvíli k fotbalu, až tak ho už máme v sobě nevědomky zakódovaný a možná si to už ani nepřipouštíme. Vždyť o čem se v hospodách mluví nejvíce a nejenom tam. O fotbalu. Lidé jsou ochotní za ním cestovat lán světa, utratit spousty peněz, jenom aby toho byli součástí.

Jiří Hondl