20. 4. 2024 (18:00) | ČFL - 23. kolo: Slavia Karlovy Vary vs. Sokol Hostouň (Drahovice)

Rozhovor | Tomáš Bureš: Herní výpadek už je obrovský a jen individuální trénink nestačí

Než v roce 2012 Tomáš Bureš (26) napevno zakotvil ve fotbalové Hostouni, prošel mládežnickými celky ČAFC Praha, Optimum Sport, AFK Slavoj Podolí Praha a SK Kladno. V současnosti patří k nejdéle působícím hráčům oblékající zelenobílí dres Sokola a poslední roky je neodmyslitelnou součástí středové formace hostouňské rezervy. Aktuálně se individuálně připravuje na případný restart soutěže a tažení za postupem do A třídy.

Tomáši, od posledního zápasu, který si s „béčkem“ odehrál, je to bezmála čtyři měsíce. Aniž by ses někam díval, pamatuješ ještě proti komu to bylo a jak zápas skončil?

Když si teď zmínil, že už jsou to téměř 4 měsíce, tak si teprve uvědomuji, jak to hrozně letí. Zápas si určitě pamatuji. Šlo o výhru 4:0 nad Vinařicemi. Jelikož jsem dva týdny před tím nemohl nastoupit do "derby" s Kladnem z důvodu nemoci a následně v Rudné jsem si připsal jen pár minut, těšil jsem se na tenhle zápas o to víc.

B mužstvo za poslední dva roky prošlo nemalou obměnou. Z kádru odešlo několik dlouholetých opor. Naopak se do týmu začínají začleňovat mladí hráči z hostouňského dorostu. Změnil se tím nějak způsob hry „béčka“?

Tohle by bylo asi na delší debatu než jen na stručnou odpověď. Ale zkusím to. Změny jsou opravdu znatelné, což ale neznamená, že ve špatné směru. Myslím, že se mlaďasové ukázali v dobrém světle a mají v této soutěži co nabídnout. Pozitivní změna je určitě v rychlosti hry a fyzické výdrži. Naproti tomu je málo zkušeností s dospělým fotbalem a tím pádem nevyrovnané výkony.

Pro trenéry je určitě fajn, že nás je na tréninku 15 a více. Zároveň v zápase mohou vhodně doplňovat kostru týmu posílenou o kluky z A týmu. Nicméně největší ztráta pro nás určitě byla v podobě odchodu dvou útočníků během jednoho roku (pozn.: Slanina přestoupil do mužstva TJ Loko Hostouň, Michalec přerušil fotbalovou kariéru).

Po postupu z Okresního přeboru v sezoně 2016/17 se Hostouň pravidelně umisťuje na čele tabulky I.B třídy, ale vždy k prvnímu – postupovému místu kousek chyběl. Co podle Tebe mužstvu chybělo k dosažení nejvyšší mety?

V kabině jsme měli vždycky jediný cíl a tím byl postup. Vzpomínám třeba na ročník 2018/2019, kdy jsme skončili na 3. místě o jeden bod za Rakovníkem. Zavidov, který ročník vyhrál postup odmítl, ale druhý Rakovník přijal, a tak se na nás nedostalo. Z mého pohledu jsme si to určitě zasloužili víc. Kádr jsme na to měli, ale rozhodl počet bodů…

Následující sezonu jsme měli opět dobře nakročeno, ale naše šance zmařilo zrušení jarní části. K dosažení postupové mety nám vždy chybělo málo. Naším největším problémem byly zbytečné ztráty se slabšími soupeři. Přesto věřím, že se nám postup podaří.

K aspirantům na postup patří Hostouň i v letošní sezoně. Po osmi odehraných kolech Sokolu náleží druhá příčka se ztrátou tří bodů na první místo. Narozdíl od aktuálního lídra ze Slaného se Hostouňští nevyhnuli bodovým ztrátám. Která z bodových ztrát Tě mrzí nejvíc?

Jsem velmi zvědav, jak a kdy se začne. Pokud by se podařila sezona smysluplně dohrát, tak vůbec netuším, co čekat od soupeřů a našeho týmu. Herní výpadek je už obrovský a jen individuální trénink nestačí.

Když se ale ohlédnu na ztráty, tak jeden zbytečně ztracený bod byl s Loděnicí. V zápase jsme vedli v 80. minutě 4:2 a na konec vyhráli až na penalty. Pak derby s Kladnem. Tam mě spíš mrzí, že jsem do zápasu nemohl zasáhnout. Měli jsme i smůlu a Kladno využilo všechny své šance.

K původně plánovanému startu přípravy 11. ledna vás nepustila pokračující opatření v souvislosti s covidem. Jak se připravuješ na případný start sezony?

Člověku ten fotbal začne chybět hodně rychle, zejména pak zápasy. Ke všemu nikdo neví, kdy se bude moci začít. Případná motivace k samostatnému tréninku je mizerná. Sám se snažím pravidelně hýbat, jelikož pracuji z domova, ale chybí mi balon a hřiště. Základem přípravy je určitě běh a nějaké domácí cvičení.

Závěrem bych chtěl všem popřát hlavně zdraví, pozitivní mysl a brzký návrat na trávník, nebo za klandr v případě fanoušků.

Autor: Lukáš Horníček