Děkujeme všem fanouškům a partnerům za podporu a přízeň v soutěžním ročníku 2021/22. Budeme se na Vás těšit v nové sezoně.

ROZHOVOR | Dominik Rodinger: Prohra s PFA byla pro nás odrazový můstek k výborné sérii

Dominik Rodinger přišel k prvnímu mužstvu Hostouně již v létě 2020, ale až nyní může plnohodnotně zhodnotit práci svého týmu. Po méně úspěšném podzimu se mu s realizačním týmem povedlo mužstvo nastartovat nejen herně, ale i výsledkově. Konečné 3. místo v ČFL za jarní část sezony a 10. celkově je odměnou za velký kus práce.

 


Máme za sebou konečně plnohodnotnou sezónu, která přinesla konečné 10. místo. Jak jsi spokojený?

Myslím, že jsme ze sebe vyždímali maximum a beru to jako opravdu velký úspěch pro hostouňský fotbal. Prožili jsem velmi složitý podzim, ke kterému není potřeba se vracet. Většina lidí nám opravdu nevěřila, ale já jsem viděl, že je v týmu velký potenciál ke zlepšení. Bylo potřeba stmelit kabinu a párkrát vyhrát, aby kluci uvěřili cestě, kterou chceme jít. Poté to mohlo začít fungovat.

 

Jaká je tedy ta cesta?

Ideálně v 90 % hry jít cestou fotbalovou. Kluci, kteří tady byli předtím, tak tomu nebyli schopni uvěřit. Nechtěli hrát od brankáře, nechtěli dělat chyby vzadu. Hodně nám pomohl příchod Maria Ličky, kterého jsem dával za příklad docela často před jeho příchodem do Hostouně (usmívá se). Což je vlastně srandovní, protože je nakonec zase v Hostouni a ukazuje, proč jsem o něm tak často mluvil před panem Hondlem a panem Mužíkem. Je to zkušený hráč, který je za každé situace pozitivní, hledá řešení, jak to udělat a ne důvody, proč to nejde. Je to vlastně naprosto ukázkový příklad zkušeného hráče, v našem případě i kolegy, kterého chcete mít vedle sebe.

 

Takže se na všem shodnete a máte stejnou filozofii?

Ježíši, kdybyste nás slyšeli v trenérské kabině. To jsou hádky a furt dokola (směje se). Proč takto, pojďme zkusit ještě tohle a podobně. V našem případě je to vážně o dennodenní práci, volání si přes Zoom, probírání zápasů či rozebírání tréninků. Tohle posouvá všechny. Milujeme fotbal, a proto jsem schopni mu věnovat tolik času.

 

Jak máte vlastně rozdělené role v realizačním týmu?

Ještě když s námi byl Mary (pozn. Tomáš Marek), tak se například dělala sestava tak, že jsme si v pátek napsali každý svoji sestavu. Před tréninkem si sedli a museli se domluvit na postech, které máme napsané rozdílně. Jelikož jsme byli tři, tak jednoduše když to bylo 2 ku 1, tak bylo jasno. Já jsem rval do sestavy například furt Lukáše Horníčka, ale Mary s Mariem byli furt proti, …takže si nezahrál ani letos (směje se).

 

Jinak tréninky apod. probíráme neustále spolu. Charvi (pozn. trenér brankářů Martin Charvát) má na starosti brankáře, s kterými odvádí kus práce. Jan Pančev, tak Tetour udělali ze svých slabých stránek silné. To je bomba!

 

Pojďme zpátky k jaru. Kde si začal věřit v záchranu, respektive, že to půjde?

I když jsme hráli dvě úvodní jarní utkání „doma“, tak jsem hráli vlastně venku na Zličíne, na velmi malé UMT. To vyhovovalo spíše Varům, které hrají tak, jak hrají. Prohráli jsme a šli jsem na Plzeň s jasným úkolem to urvat, …jakkoliv to jde. Takže i my jsme museli malinko změnit hru, ale i tak přes poměrně slušný fotbal jsme dokázali vyhrát. Potom přišel důležitý trojboj – Motorlet, Králův Dvůr a PFA. To byly zápasy, kdy se lámal chleba. Motorlet jsme zvládli 1:1, Královák doma porazili zaslouženě 3:1 a jeli na PFA. Tento zápas osobně beru jako klíčový. Jeli jsme tam vyhrát, ale nezvolil jsem dobře sestavu a taktiku. A i když jsme tam prohráli, tak to pro nás byl odrazový můstek k sérii, která následovala. Kluci hráli na absolutní hranici svých možností a ze zbylých devíti zápasů jsme zaslouženě prohráli jen doma s Domažlicemi.

 

Co vám trenérům udělalo největší radost, nebo kde vidíte největší posun za tu dobu, co jsi v Hostouni?

Tady musím mluvit za sebe, protože samozřejmě nechci mluvit za ostatní trenéry. Ale stoprocentně lepší klima v kabině, kde se toho zhostil, pro nás naprosto klíčový kluk, Štěpán Hájek. Stejně jako Mario, je to kluk, kterého chcete mít v kabině a v klubu, protože víte, že je na něj spoleh jak na hřišti, tak mimo něj. Nebude nic říkat za vašimi zády, ale přijde, pokecá i o věcech, které nejsou třeba úplně lehké vyřešit, ale on to umí. Je to chytrý kluk, jsem moc rád, že ho máme.

 

Poté určitě styl hry, který předvádíme. Tady je potřeba poděkovat Kubovi Leblochovi, který žije na Moravě a vlastně je jednou nohou v Hostouni (usmívá se). Je to náš videoanalytik, který miluje fotbal stejně jako my, kouká na všechny naše zápasy a dává nám zpětnou vazbu při zápasech, o poločase a podobně.

 

A v neposlední řadě je to určitě důvěra vedení v naší práci. Klub se mohl s námi v zimě rozloučit, protože podzim nebyl, co se týče hry ani výsledků, dobrý. Ale dal nám důvěru a myslím, že udělal správně (usmívá se).

 

Teď otázka ke kádru. Zůstane pohromadě nebo se budou dít nějaké změny?

Určitě do toho zasahovat moc nebudeme. Počítám s odchodem Thea Matějíčka, kterému chci poděkovat za jeho účinkování u nás. Super kluk, pracovitý, určitě jinde najde větší herní vytížení. A poté maximálně ještě s dvěma odchody, které mohou nastat. Může přijít nějaká nabídka na naše hráče, čemu bych se nedivil. Ale je otázka, jak moc lidi z vyšší soutěže skautují ČFL. U nás jsou 100 % tři čtyři hráči, které by měli mít na radaru. V létě máme přípravu čtyři týdny, takže není tolik času na nějaké experimenty.  Ale i tak nám přijede jeden kluk z Argentiny a jeden z Austrálie. Plus by se měl po třičtvrtě roce zapojit Vojta Mentberger. Samozřejmě budeme reagovat na případné odchody. Platí, že chceme mít v kádru 20 hráčů plus 3 brankáře.

 

Jaké jsou teď plány. Určitě asi dovolená…, a poté?

Máme naplánovanou třítýdenní dovolenou. Sejdeme se až 4. července, ale předtím dáme klukům ještě tři dny takové záběhové individuální plány na doma, ať nemusíme začínat procházkami. Tři týdny je takové minimum, co by kluci měli dostat, takže věřím, že si odpočinou a vrátí se v dobré náladě, kterou jsme měli možnost si vykopat v posledním zápase s Benešovem, kde se sešlo úplně všechno! Včetně rozlučky (směje se).

 

A nakonec bych chtěl touto cestou poděkovat všem, kteří v Hostouni fotbal dělají, kteří na něj chodí a nadále budou. Jsme rádi, že lidem můžeme dělat radost a pevně věřím, že si budou hledat cestu na stadion v ještě větším počtu. Kluci si to zaslouží.

 

Autor: Lukáš Horníček

 

 

 

 

 

  •  
  •  
  •  
  •  
Fan Shop Sokol Hostouň