Rozhovor | David Štětka: Slavia je silný soupeř, ale pro vítězství uděláme maximum

S fotbalem začínal v Králově Dvoře, velkou část mládežnické kariéry však oblékal sešívaný dres Slavie Praha, s kterou si zahrál i juniorskou Ligu Mistrů. Nyní je důrazný stoper David Štětka (21) již téměř dva roky hráčem Hostouně a s týmem se chystá na důležitou bitvu o titul půlmistra proti svému bývalému klubu… „Na utkání se moc těším, stejně tak i na bývalé spoluhráče. Zároveň to pro mě bude obrovská výzva“.

Davide, mohl bys nám přiblížit, s kterým klubem jsi spojil své fotbalové začátky a kdo Tě k fotbalu přivedl?

K fotbalu mě přivedli rodiče, díky kterým jsem začal hrát ve 4 letech za FK Králův Dvůr „Cábelíci“. V začátcích jsem hrával na postu útočníka, především díky mé rychlosti a výšce. Na základě toho si mě vybral trenér Viktor Schejbal do Slávie.

V deseti letech si přestoupil do mládežnické akademie, kde si prošel všemi mládežnickými kategoriemi… Jak vzpomínáš na působení v sešívaném dresu? Vyzdvihl bys nějaké období?

Na toto období vzpomínám moc rád, i když to bylo pro mě, a mé rodiče velmi časově náročné. Každý den mě vozili na tréninky z Králova Dvora do Prahy. Byla zde velmi fajn parta kluků, ale i rodičů (jezdili fandit i na hostující zápasy). Pamatuji si na začátky ve Slavii pod vedením trenérů Viktora Schejbala a Martina Hladíka. V dorostu pak na trenéry Petra Mikolandu a Martina Hyského. Za největší úspěch považuji, když jsem v 17 letech za U19 odehrál Ligu mistrů, kde jsme sehráli vyrovnaná utkání s týmy např. FC Barcelona, FC Inter Milán, Borusia Dortmund, přesto bych vypíchl zápas s FC Barcelona, který jsme odehráli na Estadi Johan Cruyff.

Premiéru za B mužstvo Slavie sis odbyl proti „svému“ Královu Dvoru. Nastoupil jsi na poslední tři minuty a zařídil sešívaným bod. Krásný vstup do mužského fotbalu…

Zápas s Královým Dvorem byl pro mě dalším zápasem, který bylo potřeba zvládnout.

V B týmu Slavie se mi bohužel nepodařilo prosadit tak, jak bych si představoval. Skoro celou sezonu jsem byl zraněný a nedostával jsem příležitost hrát. Po tomto roce jsem uvažoval o přestupu do týmu, kde dostanu větší možnost hrát a prosadit se.

…právě v zimě 2022 přišel přestup do Hostouně. Jak se angažmá zrodilo? A jaké byly Tvoje první pocity, když ses k týmu Sokola připojil?

Angažmá v týmu Hostouně mi nabídl pan Hurych z SK Slavia Praha. Následně jsme se s hlavním trenérem panem Rodingerem domluvil na zkušebních trénincích, po kterých jsme se dohodli na vzájemné spolupráci. Ze začátku jsem měl obavy, že kvalita tréninků nebude na takové úrovni jako ve Slavii, ale hned po prvním tréninku jsem byl mile překvapen, jak se k tréninkům v Hostouni přistupuje. Tímto bych chtěl moc poděkovat hlavnímu trenérovi Rodingerovi, že mi dal možnost a šanci hrát.

Tým má za sebou vydařený podzim. Co podle Tebe za tímto úspěchem stojí?

Myslím, že největší podíl na tomto úspěšném období mají především všichni hráči, a to včetně realizačního týmu. V kabině máme skvělou partu a kluci mají především chuť hrát, a to se projevuje i na hřišti.

O titulu podzimního krále nás dělí poslední utkání. Jak těžký poslední krok podle Tebe bude? Je v silách týmu na hřišti Slavie uspět?

Důležité bude navázat na úspěšný začátek sezony a pokusit se o zisk 3 bodů, který by nás korunoval králi podzimu. Uděláme pro to maximum, ale víme, že Slavia Praha je silný soupeř a bude na domácím hřišti těžké ji porazit.

A proběhne z Tvé strany v kabině nějaké speciální hecování před nedělním utkání, případně slíbíš spoluhráčům něco za výhru?

(Směje se) Na utkání se moc těším, stejně tak i na bývalé spoluhráče. Zároveň to pro mě bude obrovská výzva. Hecování k zápasení patří, takže v kabině určitě proběhne. Pokud se nám podaří vyhrát, odměna kluky určitě nemine (směje se).

Každé přestupové období kolem Tebe krouží zájemci z vyšších soutěží. Na spadnutí bylo angažmá v 1. slovenské fotbalové lize. Proč z něho nakonec sešlo?

Bohužel jsem na začátku léta onemocněl a neměl jsem možnost trénovat. Momentálně se soustředím na současné angažmá, a pokud nabídka přijde, budu nad ní uvažovat.

Máš nějaké vysněné angažmá?

Jako každý fotbalista mám vysněné angažmá v týmech, kterým jsem fandil jako malý kluk – Realu Madrid či Manchasteru United. Momentálně bych se rád posunul do druholigového týmu.

Autor: Lukáš Horníček