Rozhovor | David Fábry: Příchod zkušenějších bombarďáků by nám hodně pomohl

Na aktuálních soupiskách mužstev Sokola Hostouň najdete jen stěží hráče, který by v zelenobílém dresu strávil víc sezon. David Fábry (29) se poprvé představil na stadionu Vojtěcha Zeithamla před dvaadvaceti lety. Kromě tříletého hostování v kladenském SK zůstal vždy věrný Hostouni. Na začátku minulé dekády se stal součástí nově založené rezervy, s kterou zažil tři postupy.

  

Davide, s výjimkou tříletého období v dorostu SK Kladno je Tvůj fotbalový vývoj spojený se Sokolem. Vzpomněl by sis ještě na všechny mládežnické trenéry?

V mladších žácích nás fotbalově vychovávali Jirka Bahenský společně s Jardou Zachem. Z období dorostu rád vzpomínám na trenéra Milana Vaníčka, který také stál u založení B mužstva a pomohl nám naskočit do dospělého fotbalu.

 

Loajalita ke klubu Tě drží i v dospělém fotbale. Neměl si přeci jen někdy zaječí úmysly?

V Hostouni jsem se narodil, odehrál jsem tu celou kariéru a nejradši bych tady hrál i nadále. Bohužel spoluhráči nás postupně opouští a ze staré party už nás moc nezbylo. Navíc žádní zkušenější hráči, kteří by je byli schopni nahradit, k nám nepřichází nastálo. Pokud se trend nebo situace v týmu nezmění, Sokol opustím také. Mrzí mě to, ale je to tak. Asi není tajemstvím, že mě občas osloví agenti ze sousední Dobrovíze, kam právě většina bývalých spoluhráčů z Hostouně přestoupila.

 

Zkušené borce, kteří v poslední době odešli, postupně nahrazují hráči z hostouňského dorostu. Přesto, že ti je teprve 29, jsi v týmu jeden z nejstarších a na hřišti patříš k lídrům. Platí to i v kabině, nebo to necháváš na jiných?    

Hráči z dorostu se začlenili dobře a rychle se stali neoddělitelnou součástí týmu. Oproti soupeřům však máme věkový průměr nesrovnatelně nižší, což se občas odráží na fotbalové nevyzrálosti a celkově méně vyspělém týmovém projevu. Příchod zkušenějších bombarďáků by nám hodně pomohl. Lídr kabiny a výraznější hecíř nám momentálně chybí. Já se do téhle role stylizovat nechci, pro mě to není přirozené a ani to nemám v povaze.

 

Kdyby dostaly amatérské soutěže zelenou, je v silách mužstva zaútočit na postup?

Spíš to vidím, že zaútočíme na tu zelenou. (směje se) Jsem realista a v současném týmovém rozpoložení to spíš na postup nevidím, ale rád bych se mýlil. Výsledky už tolik nesleduji, ani neprožívám, ale do jednotlivých zápasů se vždy snažím dávat maximum a pokaždé se o vítězství chci porvat. Úspěchy v kolektivním sportu jsou z velké míry ovlivněny štěstím a momentálním týmovým nastavením. Když se daří herně i výsledkově, mužstvo je v pohodě, veze se na vítězné vlně, výsledky samy přichází, a to samé platí i naopak...

 

Tobě osobně se na podzim dařilo. Odehrál jsi ze všech hráčů nejvíc minut a s pěti brankami jsi nejlepším střelcem Hostouně… Přerušení soutěží Tě asi muselo mrzet dvojnásob? 

Přerušení naší soutěže jsem vzhledem k okolnostem očekával už dlouho dopředu, takže mě to tolik nepřekvapilo. V posledních soutěžních zápasech jsem se cítil opravdu dobře. Že jsem dal nejvíc gólů jsem nevěděl, asi nám opravdu chybí pořádný striker typu legendárního Miroslava Slaniny.

 

Za pár dní to bude půl roku, co se zastavily soutěže. Poslední dobou se hodně mluví o mládežnickém sportu, ale bezpochyby trpí i dospělí sportovci na amatérské úrovni…

Amatérský fotbal bude procházející krizí ovlivněný extrémně. Jsem zvědavý, v jakém stavu se na hřiště vrátíme. Náš tým je mladý a nucenou přestávku bychom měli přežít, ale některé jiné týmy z nižších soutěží to existenčně zasáhnout může. Každopádně doufám, že se s tím všichni vypořádáme co nejlépe a nás konečně vypustí na hřiště. Fotbal a sport obecně mi hodně chybí.

 

Jestli se letošní ročník dohraje hodně napoví následující dny. Zůstáváš v tomto směru optimistou, nebo už jsi v hlavě šance na restart letošního ročníku vzdal?

V hlavě jsem už letošní ročník vypustil a ani jsem nepřemýšlel o možnosti dohrání soutěže. Nově jsem se doslechnul, že by se měly dohrát zbývající zápasy z podzimní části a na základě toho určit postupující a sestupující mančafty.

 

Pro kolektivního sportovce asi není individuální trénink nic, co by extra vyhledával… Jak se udržuješ v kondici?

V posledních týdnech jsem si byl párkrát zaběhat. Předtím jsem měl delší období, kdy jsem žádnou sportovní aktivitu nedělal a ztráta fyzické kondice je opravdu znát. Občas si ještě chodíme začutat s kluky z Dobrovíze. Podobná iniciativa mi v Hostouni chybí.

 

Na závěr opusťme fotbal. Jak se Ti daří v osobním životě? Donesla se mi informace o jedné radostné události...

Ano, musím se pochlubit… Letos v únoru se nám narodil syn Dominik, potenciální fotbalový sokolík. Ještě máme dceru Simonku, která nám už dva roky dělá samou radost. V osobním i pracovním životě se mi daří nadmíru a nemůžu si na nic stěžovat.

 

Díky za rozhovor. Držte se, buďte trpěliví a snad na to brzy vlítneme!

 

Autor: Lukáš Horníček

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Fan Shop Sokol Hostouň