Preview: Hostouňské čeká mezinárodní konfrontace. V sobotu Sokol poměří síly s bratislavským Slovanem

Hostouňští v rámci soustředění v Bratislavě odehrají přípravné utkání s rezervou nejslavnějšího a nejúspěšnějšího slovenského celku ŠK Slovan Bratislava. Sobotní zápas v Bratislavě má naplánován výkop v 15:00.

4. 2. 2023 (15:00) | ŠK Slovan Bratislava B vs. Sokol Hostouň

Hřiště: ŠK Slovan akadémia – Bratislava

PŘEDSTAVENÍ SOUPEŘE

ŠK Slovan Bratislava (celým názvem: Športový klub Slovan Bratislava futbal, a.s.), někdy zkráceně nazýván jenom jako Slovan, je slovenský fotbalový klub, který sídlí v bratislavské městské části Nové Mesto. Od sezóny 2006/07 je účastníkem slovenské nejvyšší soutěže. Ve federální lize odehrál 48 ročníků, což je nejvíc ze všech slovenských klubů. V historické tabulce pak klubu patří třetí místo, více bodů pak získaly pouze pražské týmy Sparta a Slavia.

Klub byl založen v roce 1919 jako 1. ČsŠK Bratislava skupinou českých úředníků. Prvním předsedou klubu se stal policejní kapitán Richard Brunner. Prvního většího úspěchu pak klub dosáhl v roce 1927, kdy se mu podařilo zvítězit v amatérském mistrovství Československa. Byl také vůbec prvním slovenským klubem, působícím v profesionální československé soutěži. V průběhu let prošel klub několika výraznými změnami názvu (v komunistickém období např.: na Sokol NV nebo ÚNV Slovan). Od roku 1953 je pak klub nazýván Slovan. Do sezóny 1984/85 byl posledním československým klubem, který nikdy nesestoupil z nejvyšší soutěže.

Na domácí a mezinárodní scéně klub získal celkem 57 trofejí, čehož pak nedosáhl žádný jiný slovenský klub. Na svém kontě má 28 ligových titulů, 23 národních pohárů a 5 vítězství ve slovenském Superpoháru. Největším úspěchem je však triumf v Poháru vítězů pohárů z roku 1969. Slovan ve finále v Basileji porazil slavný španělský velkoklub FC Barcelona poměrem 3:2. Dodnes je jediným klubem z bývalého Československa, který dokázal získat jednu z velkých evropských trofejí. Zároveň se stal prvním klubem z východní Evropy, který zvítězil v soutěži organizované Unií evropských fotbalových asociací. ZDROJ

Rezerva Slovanu Bratislava se pohybuje v posledních dekádách na pomezí druhé a třetí nejvyšší slovenské soutěže. Největšího úspěchu dosáhl rezerva v sezóně 1956, kdy se ve 2. lize umístila na 3. místě. Poslední návrat do 2. druhé ligy se datuje do sezony 2018/19. V aktuální sezoně náleží Slovanu v polovině soutěže 7. příčka se ziskem 26 bodů. Pozici nejlepšího střelce drží v letošní sezoně se sedmi brankami slovinský útočník Žan Medved.

VZÁJEMNÁ UTKÁNÍ

- žádná vzájemná utkání