Přestupní období skončilo. Sokol byl aktivní do samého závěru

I když jádro A mužstva z minulé sezony zůstalo pohromadě, vedení Sokola bylo letos na přestupovém trhu velmi aktivní. A to hlavně ve smyslu příchodu talentovaných hráčů. Někteří si již vyzkoušeli atmosféru třetí nejvyšší soutěže, další se budou připravovat na dospělý fotbal v rámci hostování v nižších soutěžích.

Ještě před skončením loňské sezony sportovní úsek Sokola uplatnil přestupovou opci na slávisty Adama Vlasáka, Michala Kubáně a Javiera Nerudu. Po ročním hostování se kmenovým hráčem Hostouně stal i sparťanský brankář Viktor Pančev a záložník Zdeněk Hucka.

Podzimní část sezony v dresu Hostouně odehraje stoper David Štětka, jenž v klubu hostuje z pražské Slavie. Smlouvu s klubem prodloužil o další rok i talentovaný ukrajinský obránce Kyrylo Shkyria.

Ekipu talentovaných hráčů nově rozšířil slávistický středopolař David Novák (rok narození 2004) a českobudějovický stoper Václav Bízek (2002). Oba budou v Hostouni hostovat do konce aktuální sezony. Na začátku léta se dotáhl přestup i čerstvě osmnáctiletého Dominika Šmerdy z pražského Tempa, jenž tréninkově koketoval s A mužstvem i v minulé sezoně. Ten si však dorostenecký věk protáhne na hostování v prvoligové Mladé Boleslavi, kde na začátku letošního sezony patří ke stěžejním hráčům.

Zkušenost dodají Krunert a Habovda

Sokol se během přestupového období zaměřil i na ostřílenější borce v dospělém fotbale. I přes svůj nízký věk bude na podzim patřit mezi zkušenější hráče dvaadvacetiletý Štěpán Krunert, jenž se může pochlubit 24 starty v nejvyšší soutěži, bezmála padesátkou startů v Národní lize a loni v říjnu nastoupil v kvalifikačním utkání reprezentační jednadvacítky proti Kosovu.

„Znám Štěpána hrozně dlouho a něco jsme spolu zažili při přestupu do dospělého fotbalu z Bohemky. Moc dobře tedy vím, kde je jeho limit. Bohužel ho zatím kvůli všem možným událostem nedokázal využít. Rád bych byl u jeho vzestupu zpět do ligového fotbalu. My jako klub, realizační tým uděláme všechno pro to, aby to dopadlo. Teď je to jenom na něm, zda bude mít ještě chuť, sílu a odvahu to podstoupit. My mu obrovsky věříme,“ přiblížil hostování loni prvoligového hráče a člena reprezentační „21“ trenér Dominik Rodinger.

Ještě většími zkušenostmi ve vrcholovém fotbale se může pochlubit Yuriy Habovda (33). Yuriy má za sebou odkopáno několik sezon v nejvyšších soutěžích na Ukrajině, ale i v Maďarsku a Bělorusku. Poslední běloruskou štaci zastavila letos v zimě ruská agrese proti Ukrajině. Za pokračováním v profesionální kariéře se vydal do Čech, konkrétně na Julisku. Po svém příchodu stihl nastoupit do osmi duelů v Národní lize a připsat si jednu asistenci. Další starty v naší krajině bude přidávat v dresu Hostouně, kde podepsal dvouletý kontrakt.

„V případě Yuriho jde o úplně jiný případ než Kruny. Kdyby nebylo nešťastné události na Ukrajině, tak s námi není. Jaro strávil v Dukle, ale po příchodu pana Rady už nedostal příležitost. Pevně věřil, že se mu naskytne ligová nabídka, ale jak vidíme například v případě Stocha, není jednoduché něco najít. Všichni jdou po mladých hráčích. Takže Yuri je u nás. I když z něj cítíme, že ho velmi ovlivňuje stav v jeho rodné krajině, tak pevně věříme, že nám bude předávat zkušenosti, které nasbíral za zhruba 260 ligových startů a ukáže fotbalovou kvalitu, kterou v sobě bezesporu má. U něj jde jenom o hlavu a jeho osobní nastavení. Jednoduché to nemá, ale my mu chceme pomoct. Pevně věříme, že nám to vrátí,“ objasňuje hostouňský lodivod příchod Yuriho.

Zahraniční posily a spolupráce s divizním Slaným

Že se Sokol nezaměřuje pouze na český trh, potvrdil i během léta. Na začátku přípravného období se do tréninku zapojil Australan Michael Houdek, Ukrajinec Daniil Sadyk a Argentinec Tadeo Paulizzi. Ze zmiňované trojice však bude na podzim oblékat zelenobílý dres Hostouně pouze posledně jmenovaný. Houdek a Sadyk byli zapůjčeni na základě nově vzniklé spolupráce do Slaného. Stejným směrem putuje i Michal Kubáň, jehož hostování se dotáhlo na úplný závěr přestupního období.

Dominik Rodinger ke spolupráci a hostování hráčů ve Slaném

Na začátku léta jsme začali spolupracovat se Slaným, což beru jako skvělý krok do budoucna. Věděli jsme, že při počtu 22-23 hráčů v kádru využijeme právě této šance a pošleme některé z nich do tohoto partnerského klubu, který nám vychází vstříc ohledně absolvování tréninkových jednotek u nás.

Daniil Sadyk je velmi zajímavý hráč do budoucna, který ale potřebuje hrát kvalitní soutěž. Proto jsme usoudili, že bude lepší, když nabere herní praxi na úrovni divize a v zimě se připojí zpět. Úplně stejný případ vidíme u Houdka. Chceme, aby se aklimatizoval na český fotbal, k čemuž mu pomůže právě hostování a pravidelná minutáž. Je vidět, že je v zápasech rozdílovým hráčem, a to přesně chceme.

U Michala Kubáně šlo o rozhodnutí po společné debatě. Míša dostal prostor na začátku soutěže, která nám úplně nevyšla. Ztratil sebevědomí a bylo to cítit. My víme, co umí a jaký je to hráč, když nabere sebevědomí. A toho přesně chceme využít v případě jeho hostování. Je to kluk, se kterým určitě počítáme do budoucna. Pevně věříme, že mu teď pomůže pravidelná zátěž.

PŘÍCHODY

Václav Bízek

Dynamo Č. Budějovice

Daniil Sadyk