4. 5. 2024 (10:15) | ČFL - 25. kolo: Motorlet Praha vs. Sokol Hostouň (Jinonice)

PŘEDSTAVUJEME VÁM SOUPEŘE #07 - SK POLABAN NYMBURK

O počátcích klubu toho není mnoho známo, ale díky zápiskům Josefa

Holana, kterého nymburští považují za primární zdroj informací, se můžeme

dozvědět, že Polaban založili studenti Nymburského reálného gymnázia.

Dozvídají se, že v blízké Loučeni a hlavně v Praze se hraje tzv. „football“, tedy hra, při níž se

dopravuje míč do branky pomocí nohou. Hovoříme o období okolo roku 1900. Při jejich setkání v parcích tedy přemítali, kde vzít peníze na první míč. Ten, který koupili nebyl nejkulatější, ale ke hře postačil. První zápas sehrálo proti Českému brodu s výsledkem 3:0 a ještě přihlížející o poločas vybrali do klubové kasy.

Největších úspěchů dosáhl v 40. letech, když ve třech sezonách (1941/42, 1943/44 a 1945/46) hrál nejvyšší fotbalovou soutěž. Celková ligová bilance Polabanu Nymburk činí 66 zápasů, 16 výher, 13 remíz , 37 proher, skóre 148:223. Nejvíce ligových startů i vstřelených gólů si připsal Josef Pajkrt, který ve 64 zápasech dal 39 branek.

Minulou sezónu zakončovali nymburští na 11. místě, v té letošní si vedou o poznání mnohem lépe a momentálně se vyskytují na 1. místě.

ZDROJ