1. 6. 2024 (17:00) | ČFL - 29. kolo: TJ Jiskra Domažlice vs. Sokol Hostouň (Domažlice)

Fotbal v Suchdole

Suchdolský fotbal má, podobně jako Sokol, dlouholetou tradici. Jako samostatný klub byl založen již v roce 1928 jako SK SLAVOJ SUCHDOL.

V poválečných letech došlo k jeho začlenění do Sokola Suchdol a fotbal se hrál "na sokolské zahradě".

Hřiště však nemělo regulérní rozměry a proto, měl-li oddíl hrát mistrovské soutěže, bylo nutné vybudovat hřiště nové. To se podařilo díky pochopení pana Stanislava Prokše, majitele pozemku a tak vzniklo hřiště "U váhy". U hřiště však nikdy nebyly kabiny. Hráči, a to jak domácí, tak hosté, se museli převlékat v sokolovně a v dresech a kopačkách putovat přes půlku obce na hřiště.

Fotbalistům to však nevadilo. Trénovali i soutěžili žáci, dorostenci i dospělí. Úroveň nebyla vysoká a tak se hrály jen nejnižší soutěže.

Když pak došlo ke známé tragédii, zlomení nohou Františka Richtra a Jaroslava Straníka, Suchdol nadlouho na fotbal zanevřel. Hřiště nebylo příliš využíváno a po vzniku JZD bylo zrušeno.

Celých deset let se fotbal v Suchdole nehrál. Až v roce 1966 se našlo několik nadšenců, kteří se přičinili o to, že příznivci kopané dostali pozemek a tak mohlo vzniknout nové hřiště "U hřbitova".

Zásluhou mnoha brigádnických hodin a za vydatné pomoci, především mechanizace od místního JZD, vznikl sportovní areál s kvalitní travnatou plochou a potřebným zázemím pro hráče a diváky. Práce při výstavbě pokročily natolik, že již v sezoně 1968-1969 bylo možno mužstvo přihlásit do soutěží pod novým názvem TJ Sokol Družba Suchdol.

Zpočátku se hrálo jen v okresních soutěžích. V roce 1988 se poprvé podařilo mužstvu dospělých postoupit do l.B třídy. Ta však byla nad síly suchdolských fotbalistů. Neudrželi se, ale již v roce 1991 byli v l.B třídě znovu. Dařilo se jim tak úspěšně, že v roce 1994 postoupili o další krok do l.A třídy.

Následující sezony se mužstvo pohybovalo právě v rozmezí okresního přeboru až I.A třídy. Postupně probíhaly i různé investice do hřiště, kdy byly instalovány moderní plastové střídačky a byl zařízen závlahový systém. K tomu byly v roce 2014 upraveny šatny hostů, byla pokácena většina topolů u potoka a rozšířilo se i oblíbené občerstvení.

Sezona 2014/2015 patří k těm nejúspěšnějším, alespoň co se A-týmu týče, protože se poprvé účastní Krajského přeboru.

V současné době má klub dvě mužstva dospělých, starší žáky, starší přípravku a mladší přípravku.

ZDROJ TEXTU

KOMENTÁŘ TRENÉRA TJ SOKOL DRUŽBA SUCHDOL KE VČEREJŠÍMU DUELU

Vstřelit branku se Suchdolu na rozdíl od domácích nepovedlo, proto prohrál

Domácí vítězství nad Ovčáry fotbalisté Sokola Suchdol chtěli potrvdit na hřišti čtvrtého celku krajského přeboru v Hostouni. Z těsného vítězství se ale radovali domácí:

Houstouň - Suchdol 1:0 (0:0)

"Měli jsme poměrně více ze hry, byli jsme asi fotbalovější. Utkání ale přineslo minimálně šancí a bylo spíše na remízu," shrnul zápas suchdolský trenér Vlastimil Chlád. V Hostouni se hrálo na poměrně suchém hřišti. "Hřiště bylo trochu hrbolatém a hru dost ovlivňoval i vítr. V typicky remízovém zápase bylo jasné, že kdo dá gól, vyhraje," opakoval suchdolský kouč. Šťastnější domácí nakonec skórovali po přestávce. "Zaváhli jsme, propadl nám aut, domácí vrátili míč od lajny před bránu a tam to neobsazený hráč dorazil," popsal gólovou situaci trenér.

Suchdol: Míšek - Dudla, Biško, Svoboda, Kutil (70. Šusta) - Bereš (55. Böhm), Michálek, Jirků, Dastych (80. Chadraba) - Kacafírek, Janovský. Trenér Vlastimil Chlád.

ZDROJ NOVINKY