1. 6. 2024 (17:00) | ČFL - 29. kolo: TJ Jiskra Domažlice vs. Sokol Hostouň (Domažlice)

T.J. Sokol Ovčáry-Nedomice

AKTUÁLNĚ

Poslední dva roky Krajský přebor vyhráli, ale kvůli nedostatku peněz odmítli postup do Divize. Nyní jsou opět 1., ale na jaře se jim zaváhání nevyhla, hlavně na hřištích soupeřů.

Až do roku 2011 hráli střídavě 5 let Divizi a 4 roky ČFL, poté se soutěže dobrovolně vzdali a klesli do Krejského přeboru.

Největšími oporami jsou stoper Ondrák (hlavní sponzor klubu), záložník Maršner a útočník Hašler, kteří se podílejí na většině vstřelených branek.

Historie kopané v Ovčárech

V malebné vesničce, která se nachází nedaleko řeky Labe a města Brandýs n/Labem se  začala hrát aktivně kopaná v letech 1968-1972, ale až v roce 1973 založilo několik obětavých nadšenců u Tělocvičné jednoty Sokol Ovčáry oddíl kopané a přihlásili jej do mistrovské soutěže IV. třídy okresu Mělník. Fotbal se v Ovčárech i Nedomicích hrál samozřejmě daleko dříve, než došlo k oficiálnímu založení oddílu kopané. Hlavní impuls pro vznik fotbalového oddílu v Ovčárech vzešel ze silného ročníku hochů narozených v letech 1952-55. Svými opakovanými požadavky na MNV v Ovčárech dosáhli svého. Místní národní výbor poskytl z půdního fondu plochu o výměře 96 aru na sportovní hřiště. Na jaře 1972 tuto plochu členové požárního sboru zorali a oseli travou. V srpnu 1972 pak členové TJ Sokol Ovčáry vyměřili a vykolíkovali fotbalové hřiště a ještě téhož roku byly zhotoveny fotbalové brány a část hřiště byla oplocena. Veškerá pracovní činnost byla samozřejmě dobrovolná. Pravidelným a dost důležitým zdrojem příjmů fotbalového oddílu v prvních letech činnosti se stal sběr železného šrotu, který sportovci organizovali minimálně 2x za rok. První přátelský zápas na ovčárském hřišti sehráli se svými vrstevníky ze Křenku. Dresy se nepodařilo zajistit, tak se hrálo „do půl těla". Začátkem roku 1973 pak došlo k založení oddílu kopané TJ Sokol Ovčáry. Doslova na louce bylo vybudováno hřiště s minimálními rozměry. Jako kabiny sloužily vyřazené dva tramvajové vozy, které Sokol dostal darem od Pražského dopravního podniku. Roky 1973-1980 nepatřily ke slavnějšímu období ovčárského fotbalu, ale za pomocí místních občanů v čele s panem Ondrákem st. bylo vybudováno zázemí oddílu včetně hostince a kabin. Až v roce 1981 přišel výkonnostní vzestup a postup do okresního přeboru Mělník a v roce 1983 do I. A třídy středočeského kraje. To bylo maximum, kterého klub dosáhl a v dalších letech následoval výkonnostní pád až do přeboru okresu Mělník.

Příchodem pana Stanislava Ondráka (bývalý brankář mužstva Sokol Ovčáry a syn jednoho ze zakladatelů oddílu) do vedení oddílu kopané v roce 1996 a za podpory obecního úřadu v Ovčárech a Nedomicích nastal v ovčárské kopané zlom. Postupným doplněním týmu bývalými hráči III. ligy EMĚ Mělník se podařilo Sokolu Ovčáry hrajícího v roce 1996 ve špičce okresního přeboru v sezóně 1998-1999 postoupit do I. B třídy a v následující sezóně za nebývalé podpory příznivců jeho barev postoupit přes Kropáčovu Vrutici do I. A třídy. V sezóně 2000-2001 tým dovršil svůj největší úspěch historickým postupem do Oblastního přeboru Střední Čechy a to již 6 kol před ukončením soutěže s velkým náskokem (22 bodů) před mužstvy SK Slaný a AFK Loděnice. Jako nováček krajského přeboru si vedl velice úspěšně a skončil na velice pěkném 2. místě se ziskem 62 bodů a skóre 63:33 za 19 vítězství, 5 remíz a 6 proher za suverénní FK Dobrovice.

Více zde: http://sokol-ovcary.webnode.cz/sezony/historie/