10. 5. 2024 (18:00) | ČFL - 26. kolo: Sokol Hostouň vs. Bohemians Praha 1905 B (Hostouň)

Poctivec s talentem od Boha- David Fábry

Ani během zimní přípravy nespíme a v trošku volnějším tempu přidáváme rozhovor s Davidem Fábrym.

David patří mezi kluky, kteří jsou Hostouni (s krátkou pauzou na SK) věrni již od mala.

Přečíst si můžete, proč na SK skončil, jak se má teď v B - týmu, nebo o hrání pokeru.

1) Jak dlouho jsi v Hostouni?

Fotbal jsem začal hrát až od 8 let, i když si to nepamatuju přesně. Začínal jsem v mladších žácích, protože v té době žádná přípravka nebyla. Při mém debutu jsme prohráli na Stochově 0:19, tak bylo zaděláno na jednu slibnou fotbalovou kariéru…

2) Co tě sem přivedlo?

V Hostouni jsem vyrůstal a kromě Dobrovíze jsem nic dalšího neznal. Jiné kulturní vyžití než fotbal tady ani nebylo, takže jiná volba snad nepřipadala v úvahu.

3) Prošel jsi mládeží SK Kladno. Co tě přimělo se vrátit do rodné Hostouně?

Býval jsem dost naivní ohledně mé fotbalové budoucnosti a fotbalu obecně. Věřil jsem, že si budu fotbalem vydělávat a zpočátku jsem tomu hodně obětoval. Rychle jsem spadl nohami na zem a získal trochu soudnosti ohledně svých fotbalových kvalit. V mládeži SK Kladno jsem byl fotbalově průměrný až podprůměrný. Postupně jsem díky tomu ztrácel motivaci, tím pádem i tréninkovou a výkonnostní morálku a náhle jsem byl zpátky v Hostouni.

4) Už jako mladý ses stal tahounem B-týmu. Cítíš zodpovědnost za tým?

Zodpovědnost nijak nepociťuju. Nemyslím si, že bych byl tahoun týmu, od toho tam máme jiné matadory (vlastně mě napadá jen Jirka Kubát, který si dokáže vzít slovo a trochu nás vyburcovat). Na rozdíl od A-týmu nemáme v mužstvu žádné individuality, kteří by nějak výrazněji vynikali, spíš působíme jako celek a i přes časté obměny hráčů je v B-týmu stále dobrá parta lidí.

5) Několikrát ses pokoušel prorazit v A-týmu, ale vždy se vrátil. Co za tím stálo?

V současné době se na fotbal dívám trochu s nadhledem. Buď se tomu budu věnovat se stoprocentním úsilím, denně na sobě budu pracovat, v závislosti na tom pak budu očekávat zpětnou hodnotu, nebo budu chodit trénovat pro zábavu a pro trochu pohybu. Plácat se někde na pomezí pro mě nemá smysl. Často je mi předhazováno, že jsem v A-týmu skončil kvůli neshodě s určitými lidmi. Pravda je, že si více rozumím s lidmi z B-týmu, to ale není hlavní důvod mého odchodu.

6) Nedávno ses přestěhoval z Hostouně do Chýně. Jaká je to změna?

S přítelkyní jsme si v Chýni koupili byt, změna je to určitě příjemná a hodnotím to pozitivně. Do Hostouně za rodinou a na fotbal to nemám daleko, autem tam dojedu cca za 10 min.

7) Tvůj otec natáčí zápasy dospělých týmů. Nezkoušel ti pouštět video doma a rozebírat výkon?

Naštěstí žádný rozbor nikdy neproběhl, táta lektorské sklony nemá. Můj výkon na hřišti vždy ohodnotí jen jedním ze dvou stupňů - dobrý nebo špatný. To už spíš rozebíráme jeho výkon jako kameramana, příp. střihače videí.

8) V současnosti je tvým největším výdělkem poker. Baví tě víc než fotbal?

Nedá se srovnávat, co mě baví víc. Fotbal je teď pro mě spíš takovou oddechovkou (pokud mě nevytiltuje rozhodčí nebo soupeř). Pokeru se naplno věnuju už skoro čtyři roky a stále si hru užívám.

9) Proč myslíš, že jsi v něm tak úspěšný?

Vždycky mě bavila matematika, dokonce jsem (neúspěšně) studoval na Matfyzu. Řekl bych, že mám dobré analytické myšlení a psychickou odolnost vůči krátkodobým výkyvům, což jsou asi klíčové aspekty k dosažení pozitivních výsledků v této oblasti. Poker je pro mě současně i koníček. Zároveň k tomu musím přistupovat s rezervou a vzhledem k zhoršujícím se podmínkám je otázkou času, kdy toto odvětví přestane být finančně atraktivní a já se začnu věnovat něčemu jinému.

Oblíbený nápoj: nealkoholické pivo - Birrel

Oblíbené jídlo: jehněčí kebab, grilované kuře, rump steak, caesar salát, svíčková

Oblíbený klub: Sparta Praha

Oblíbený film: Pelíšky, Forrest Gump, Vykoupení z věznice Shawshank