29. 3. 2024 (15:00) | ČFL - 20. kolo: Sokol Hostouň vs. Povltavská FA (Hostouň)

My jsme Hostouň: Miroslav Fábry

Za své fotbalové kariéry hrál v Hostouni na dvou postech a ve třech soutěžích. Miroslav Fábry zažil přitom v dresu Sokola jediný postup. V současnosti zprostředkovává videopřenosy ze zápasů A mužstva Hostouně.

Foto: Jan Murárik (na fotografii s předsedou klubu Jiřím Hondlem)

Co se vám vybaví, když slyšíte spojení fotbal a Hostouň?

Mé fotbalové mládí. V žácích jsem si s Michalem Hanuščíkem jen na chviličku odskočil do kladenského SK, ale brzy jsem se vrátil, protože mi chyběla hostouňská parta. A taky se Hostouň s Kladnem na přestupu nedomluvila.

A jako dospělý jste měl fotbalovou epizodu v Dobrovízi…

V tom měla prsty moje manželka. Když jsme se seznámili, jezdil jsem za ní do Dobrovíze a zůstal tam po vojně i kvůli dobrovízským kamarádům. Odehrál jsem za Dobrovíz v třetí třídě své nejlepší fotbalové sezony. V Hostouni se hrála B třída, i když pak sokolové sestoupili do okresu. Za pět let jsem se rád do Sokola vrátil. Myslím, že to bylo za Josefa Vacovského, který také trénoval Dobrovíz a pro Hostouň si mě vyhlídl.

Když jste začínal v sokolském áčku, bylo vám sedmnáct? Do jakého mužstva jste vstoupil?

Pamatuji si, že jsem musel mít od doktora ostaršení. Hráli jsme A třídu a mužstvo mě přijalo v pohodě. Jenom některým starým hráčům jsem se v počátku bál tykat. Nějakou dobu jsem pochopitelně na základní sestavu musel zapomenout. Do té jsem se dostal po návratu z Dobrovíze. Co si vzpomínám, vracel jsem se do mužstva, ve které hráli Vaníček, vůdčí osobnost, Tvaroh, Haberzettel, Svoboda, Šťastný, Mařík, Hanuščík, Galbavý. Štefan Galbavý by svého času velmi talentovaný útočník. Bohužel, nešťastný úraz mu navždy slibně rozjetou kariéru ukončil. Asi ke konci devadesátých let jsme z okresu postoupili do B třídy. V áčku jsem skončil ve čtyřiatřiceti pro fotbalové stáří. Takřka celou kariéru jsem hrál v útoku a loučil jsem se na pravém beku.

Dostávali jste v devadesátých letech za fotbal peníze?

Peníze nám nikdo nedával, možná jednu sezonu jsme dostali na kopačky. Za nějakou výhru jsme tu a tam dostali od sponzorů hmotnou odměnu. Vím, že jsem měl za fotbal gril.

Co říkáte současnému fotbalu v Hostouni?

Na to, kde jsme, jsem pyšný. Za mé éry by mě ani ve snu nenapadlo, že můžeme hrát tak vysoko. Díky Jirkovi Hondlovi mají kluci z Hostouně možnost hrát třetí ligu.

Výňatek z loni vydané knihy My jsme Hostouň, která mapuje historii hostouňského fotbalu.  Publikaci si můžete zakoupit při domácích utkáních áčka i béčka. To je zpravidla každou neděli odpoledne dle hracího času prvního týmu a rezervy Sokola. Každý čtvrtek od 19 hodin jsou knihy k dispozici v klubovně u hřiště, kde tento den pravidelně zasedá výbor klubu.