20. 4. 2024 (18:00) | ČFL - 23. kolo: Slavia Karlovy Vary vs. Sokol Hostouň (Drahovice)

My jsme Hostouň: Bohumil Kučera

Fotograf Bohumil Kučera absolvoval s hostouňskými sokoly cestu z okresu až do třetí ligy. Poprvé se s objektivem na zápase Hostouně objevil někdy v roce 2007. Nedlouho poté už fotil radost sokolů z postupu do B třídy a pak každý další. V posledních sezonách jste ho mohli vidět s fotoaparátem nejen na zápasech prvního mužstva, ale i těch mládežnických. Především mladších žáků, za které nastupuje jeho syn Matěj.

Foto: Sokol Hostouň

Co se vám vybaví, když se řekne fotbalová Hostouň?

Tahoun regionálního fotbalu na Kladensku napříč všemi kategoriemi. Kromě fotbalu samotného asi i jeho nejlepší mediální prezentace v médiích. Přitahuje se tím zájem sponzorů, hráčů, veřejnosti. Tohle například mnoho jinak dobrých týmů podceňuje.

Vzpomenete si na svůj první zápas Hostouně s objektivem v ruce?

Který byl úplně první, to bych asi musel zapátrat v archivu, ale bylo to někde okolo roku 2007. Tehdy jsem začal pracovat pro sportovní redakci Deníku. Vzpomínám na spontánní radostnou euforii týmu Sokola po utkáních ve Pcherách na jaře 2009, kdy si pojistil postup do B třídy. Fotil jsem hned na místě týmovku, bylo to fajn. Tým tvořili skvělí hráči i kamarádi. Osobně rád vzpomínám například na Jirku Kukelku.

Kam jste tehdy sám pro sebe klub řadil ve fotbalovém významu kladenského okresu?

Tehdy jsem klub vnímal i jako velkého rivala Lidic, kde žiji. Bylo cítit, že v Hostouni je chuť dělat fotbal pořádně a že to nejspíš nebude poslední meta, kterou sokolové zdolali. Což se potvrdilo.

Jak na vás klub působí v současné době, kdy jeho první tým postoupil do třetiligové společnosti?

Je neskutečné, co klub dokázal. Z Hostouně se stala kometa fotbalového nebe. Neuvědomuji si, kde by něco podobného dokázali. Zkušenosti a schopnosti managmentu držet tým „na vlně“, to je neuvěřitelné!

Má fotbalová Hostouň v blízké budoucnosti před sebou další dosažitelné mety?

Určitě stabilizaci ve třetí lize. Bude to hodně těžké, a já věřím, že se to povede. Za metu považuji i snahu vedení klubu pozvednout fotbal v regionu jako takovém. Neustále slyším o spolupráci s fotbalovými lídry regionu. Cílem téhle snahy je dostat tyto týmy výše. Myslím, že Kladensko by si zasloužilo v nějakém dohledném horizontu alespoň jeden tým v druhé nejvyšší soutěži. Úspěch Hostouně avizuje další fotbalový vzestup celého regionu.

Výňatek z loni vydané knihy My jsme Hostouň, která mapuje historii hostouňského fotbalu.  Publikaci si můžete zakoupit při domácích utkáních áčka i béčka. To je zpravidla každou neděli odpoledne dle hracího času prvního týmu a rezervy Sokola. Každý čtvrtek od 19 hodin jsou knihy k dispozici v klubovně u hřiště, kde tento den pravidelně zasedá výbor klubu.