Kádr před soustředěním prošel zeštíhlením

Dva dny před odjezdem do malebné oblasti Českého Švýcarska, kde Hostouňští absolvují několikadenní soustředění, došlo k plánovanému zúžení kádru. Na sever Čech tak odjede 23 fotbalistů, kteří zahájí i červencovou část přípravy před novou sezonou.

Hned jak začalo být jasné, že se letošní ročník nedohraje, začali v Hostouni s budováním kádru pro další soutěžní ročník. V rámci měsíc a půl dlouhého mezidobí prošlo tréninkovými jednotkami Sokola přes třicet fotbalistů.

Jak již bylo od začátku avizováno, před soustředěním došlo k poslednímu zúžení kádru, který kromě polykání tréninkových dávek na severu Čech, odehraje i dvě přípravná utkání. V sobotu na hřišti Jiskra Modrá změří síly s druhým celkem Divize B Arsenal Česká Lípa. V úterý pak zavítá na pražský Strahov, kde narazí na svěřence Pavla Vrby. Zápas se Spartou zároveň uzavře letošní nedohraný ročník. K hlavní přípravě se tým znovu sejde 5. července.

Ze současných kmenových hráčů se soustředění nezúčastní dvě hostouňské opory. V úterý zažádal o možnost ukončit angažmá Radek Dosoudil, který v klubu působil od zimy 2019 a velkou měrou se podílel na postupu do třetí ligy. Na sever Čech neodjede ani Petr Trapp, kterého limituje zranění.

Hostování z Vyšehradu se nakonec nepřetaví v přestup u Ondřeje Brejchy. Jeho kvalit si všiml tým ze 4. nejvyšší německé soutěže, kam zamíří právě po konci smlouvy na Vyšehradě.

Další účast v mužstvu se nebude týkat ani nedávné posily Gabriela Holuba, jenž se rozhodl z pracovních důvodů pro návrat na Slovensko. Již během května z klubu odešli Michal Lohoyda, Lukáš Vegricht (oba odešli na hostování), David Konejl a Hugo Čakurda.

V posledních týdnech si naopak řekli o pokračování v týmu všichni mladí hráči, kteří v průběhu jara naskočili do tréninkového procesu Sokola - Pančev, Harapa (oba brankáři), Neruda, Mejdr (oba obránci), Mlejnek, Kubáň (oba záložníci), Fotr, Gajdošík (oba útočníci). Nově přišli do týmu Vojtěch Mentberger z Dukly, Kryštof Pavlík z Domažlic a ukrajinský obránce Shkryria.

Soustředění se zúčastní v nové roli Tomáš Marek. Ten v průběhu května vyměnil hráčskou kabinu za trenérskou, ve které doplnil hlavního trenéra Dominika Rodingera, asistenta Jana Kočího a trenéra brankářů Martina Charváta.

Trenér Rodinger ke složení kádru na soustředění

Máme za sebou sedm týdnů přípravy, kde jsme potřebovali dát prostor a možnost se ukázat vícero hráčům. Z původního kádru, který byl ještě na podzim, tak odešli Mařík, Lohoyda, Vegricht, Konejl, Čakurda, Smékal a v úterý jsme se domluvili na odchodu s Gabrielem Holubem, Radkem Dosoudilem a Ondřejem Brejchou. První várka hráčů odešla z důvodu buď, že nebyli naši hráči nebo jsme jim chtěli dát větší časový prostor v zápasech, který by u nás nedostaly.

S Radkem Dosoudilem jsme si sedli a dohodli se, že pro obě strany bude jednodušší, když půjde hrát jinam. Trénujeme čtyřikrát týdně, máme video-rozbory a tím už si Radek prošel. Naopak naši mladý kluci to vyžadují a chtějí. Chápu, že je to pro něj moc a z respektu, jak k samotnému Dosimu, tak jeho kariéře, jsme se nechtěli dostat do situace, že by se nedostal do základní jedenáctky nebo nedej bože na tribunu. Hráči jako Kosík, Pavlík a na zkoušce hrající Shkryria vypadají velmi dobře a bylo by možné, že by Dosiho do sestavy nepustili. Touto cestou bych mu chtěl poděkovat a popřát hodně štěstí, protože pro Sokol odvedl kus práce.

No, a nakonec největší zásah do sestavy je odchod Ondry Brejcha, který několik dní řešil svůj přestup do Auerbachu, týmu 4. německé ligy… A nakonec mu to klaplo. Je to pro nás samozřejmě obrovská ztráta, ale přivedli jsme jako náhradu z Dukly Vojtu Mentbergera, případně mají možnost se ukázat další kluci, kteří byli v jeho stínu.

Dneska máme kádr, kde je cca 22 hráčů. Je možné, že ještě jeden dva kluci odejdou z důvodu větší herní vytíženosti a třeba jeden nadstandardní přijde. Ale kdyby někdo měl přijít, tak už hráč, který je jasný kandidát do základní sestavy. Kádr jsme omladili, přidali do něj dravost a kdybychom měli jít do sezóny s hráči, kteří jedou na soustředění, tak bychom byli plný očekávání, co tyhle kluci ukážou. Pocity z nich máme velmi dobré a je potřeba dál držet nohu na plynu.

Na soustředění se budeme věnovat hodně technicko-taktickým věcem. Máme tam i dva společné večery u fotbalu a vyvrcholením bude úterní zápas proti Spartě. Moc se na to těšíme.

Autor: Lukáš Horníček