A mužstvo se v rámci zimní přípravy utká s těmito týmy: FK Slavoj Vyšehrad | SK Baník Libušín | SK Uhelné sklady Praha | FK Litoměřicko | SK Český Brod. >>> ZIMNÍ PŘÍPRAVA - PROGRAM <<<

Hostouň by třetí ligu vzala

Fotbalový Sokol má za sebou nejúspěšnější sezonu své historie. Druhé místo v tabulce v druhém divizním ročníku se rovná zjevení komety na středočeském fotbalovém nebi. Rozhovor s předsedou klubu Jiřím Hondlem jen potvrzuje, že jde o nebývalou událost.

 


Zažil podle vás hostouňský Sokol výjimečnou sezonu?

Musím říci, že fantastickou. Po všech stránkách. Trochu neskromně ji řadím k nejúspěšnější v celé dosavadní historii klubu. Dařilo se nám ve všech směrech. Se sezonou u mne panuje opravdu velká spokojenost.

 

Připomeňte, s jakým cílem jste s áčkem do ní vstupovali?

Skončit do třetího místa. Druhým místem nám všem v klubu a věřím, že i fanouškům, áčko udělalo velkou radost. Herní dominance a předvedená hra, zejména v závěru soutěže, to je něco, s čím musíme být prostě spokojeni. Naše výkony šly nahoru zápas od zápasu. Je to dobrý základ do příští sezony. Předváděli jsme pohledný, ale také produktivní fotbal. Nejvíce nastřílených branek a druhý nejmenší počet obdržených je výborná vizitka. Takový fotbal se musel líbit snad i lidem, kteří k nám na fotbal zavítali. Navíc průměrná návštěvnost domácích zápasů za celou sezonu byla jedna z nejvyšších v celé soutěži. To také o něčem vypovídá.

 

Kdo všechno se na úspěchu podílel?

Velké poděkování a uznání patří především těm, kteří jsou pod úspěšnou sezonou podepsáni a kteří ji odpracovali nejvíce. Trenérům Haškovi a Čurdovi, všem hráčům a celému realizačnímu týmu. Nemalou zásluhu má i Zděnek Mužík. Jeho role sportovního manažera byla nezastupitelná. Všichni dohromady pracovali jako jeden tým naplno v zápasech i na trénincích a byli za to odměněni. Pořád platí staré fotbalové pravidlo, že co do toho dáš, tak tolik pak můžeš dostat zpátky. Potom vám fotbalové štěstíčko jde naproti. Není mnoho, co by se za uplynulou sezonu dalo týmu vytknout. Všichni odvedli jednoznačně výbornou práci.

 

Věříte, že se vám podaří se vám na začátku další sezony udržet současnou výkonnost?

Kluci si svými výkony možná trochu nevědomky nasadili vysokou laťku... Ale my nechceme v ničem slevit. Je nám jasné, že bude náročné pro všechny navázat na současnou úroveň, potažmo jít ještě o nějaký ten takzvaný level postrčit výše. Sám si poslední dobou kladu dost často otázku, jestli byl tohle náš vrchol nebo kam až jsme schopni jít.

 

Uplynulý fotbalový ročník v Hostouni nebyl ale jenom o áčku?

Ano, dařilo se i ostatním mužstvům. Velmi dobrou sezónu mělo také B mužstvo…Ve své první krajské sezoně skončilo třetí a dlouho se pohybovalo v postupových vodách. O možnost hrát na postup se v podstatě kluci připravili sami nevyrovnaností svých výkonů. Mužstvo předvedlo na jedné straně herně výborné výkony, na druhé bohužel zbytečně ztrácelo s outsidery. Pozitivum je, že se po hubenějších letech daří začleňovat do kádru mladé hráče přicházející z dorostu, kteří se v konkurenci těch starších na place rozhodně neztratili. Pomalu začíná dávat smysl energie a práce, kterou věnujeme mládeži.

 

Jak si vedla vaše mládež?

Jsem přesvědčený, že jdeme správným směrem. Základna sílí, a to jak početně, tak především kvalitativně. Dnes nám už okres začíná být těsný. Máme svou fotbalovou filozofii, kterou krok za krokem naplňujeme. Před lety jsme začali doslova z ničeho. A dnes? Neřešíme, jestli to či které mužstvo bude, či nebude, ale řešíme, jestli přidáme v jednotlivých kategoriích další. To jsou příjemné starosti. Občas narážíme na limity soutěží, ale především na nedostatek kvalitních tréninkových ploch hlavně v zimním období. Některé kategorie nejsou k dispozici na okrese ani v rámci krajských soutěží. Kluci pak musejí hrát vůči výrazně starším hráčům, a to má zejména u těch mladších ročníků k ideálu daleko. Kvalitní a dlouhodobá práce trenérů mládeže ale nese své ovoce. Odbornost, energii a podpora, kterou klukům dávají, spojená s investicemi, které do mládeže proudí ze strany klubu, se ukazují jako efektivní a dobře vynaložené prostředky. Všichni, jež u nás pracují s mládeží, odvádějí skvělou práci. Mají koncepci, kvalitu a hráči se výkonnostně rok od roku viditelně posouvají. Jasným důkazem toho je přeborník okresu ve starších přípravkách. Parta lidí kolem Jaromíra Boháče, Davida Šípa, Milana Mesároše, Romana Hašpla odvádí v rámci fotbalu malých forem neskutečnou práci. To samé se dá, ale říci i o našich dorostech v čele s Mirem Mokroluským a Zděnkem Nachtigalem. O budoucnost naší mládeže nemám obavy. Už máme co nabídnout. Důležité je, neusnout na vavřínech a pracovat možná ještě s větší intenzitou než-li doposud.

 

Vraťme se zpět k Á mužstvu. Jak velká byla šance postoupit do ČFL z druhého místa?

No, musím přiznat, že uplynulé týdny byly pro mne docela náročné. Řekli jsme si, že budeme hrát na vítězství do posledního zápasu a pak se uvidí na co to bude stačit. Sami na sebe jsme tím vytvořili tlak. Druhým místem jsme otevřeli možnost, byť jen teoretickou, na účast ve třetí nejvyšší soutěži. Bylo to docela intenzivní. Případný postup by byl pro Hostouň neskutečná bomba. Něco, co je blízko, ale přitom strašně daleko, tím se to všechno ještě umocňovalo. Na každém kroku ty tři písmena silně rezonovali. Každá otázka, když ne první, tak druhá směřovala k tomuto tématu. Očekávání byla jak v klubu, tak ze strany široké fotbalové veřejnosti vysoká. Vše ještě přiživovali spekulace o tom, kdo co odhlašuje, přihlašuje apod. Objevovaly se zaručené zprávy ohledně druholigové Olympie, Brozan, Jiren a celé řady dalších klubů a kde je dnes skutečnost? Je to všechno úplně jinak…….

 

Jaké by bylo rozhodnutí, kdyby vám ČFL nabídli?

Případnou nabídku bychom přijali. Složité i přesto, že samotná skutečnost byla o dost prozaičtější. Skončili jsem na druhém místě s nejvyšším počtem bodů z týmů na druhém místě. Tedy místě nepostupovém. Těsně pod pomyslným vrcholem. Případný postup do ČFL mohl přijít jedině ve formě nabídky ze strany FAČRU a taková nabídka nepřišla. Takže nebylo co řešit, ani se k čemu vyjadřovat. Komentovat spekulace nedává smysl. Ale kdyby nabídka přišla, rozhodnutý jsem byl po poločase domácího střetnutí se Souší v posledním kole, kdy jsme vedli o čtyři branky. Třetí ligu bych vzal, protože náš výkon téhle soutěži odpovídal. Hrál jsem si i s myšlenkou, že hned po zápase vezmu mikrofon a fanouškům mé případné rozhodnutí veřejně na stadionu oznámím.

 

Proč se tak nestalo?

Za tu dobu, co se ve fotbale pohybuji, je to každý rok stejné. Stále jsme na postup. Už jsem se naučil zachovat klid a vyčkat losovacích aktivů. Fotbalové prostředí je každoročně do poslední chvíle hodně dynamické, plné zvratů. Naši účast v ČFL měli od počátku v ruce svazový funkcionáři a některé týmy z vyšších soutěží. Za nás jsme měli v určité chvíli jasno. Přestože jsem zastáncem názoru, že postupovat by měl pouze vítěz soutěže. Určitě nejsem ale nejsem frustrován další sezonou v divizi. Všechno má svůj čas.

 

Nemáte obavy, že tahle realita vezme týmu v začátku nové sezony vítr z plachet?

Nemyslím. Není k tomu sebemenší důvod. Kdybychom soutěž vyhráli a následně postup odmítli mohlo by tam třeba určité rozčarování být. Kluci od začátku věděli, že to není v našich rukách. Neviděl bych v tom ale zase nějakou tragédii. Ze všeho si vždycky můžete něco odnést. Jsme zase o něco zkušenější, sebevědomější, ale hlavně, a to je podle mne nejdůležitější, dnes již víme, že je v našich schopnostech uspět. Pokud nepolevíme můžeme soutěž vyhrát. Sami sebe jsme o tom přesvědčili. Motivace nám určitě chybět nebude.

 

Zvláště v jarní části soutěže Sokol předváděl atraktivní kopanou. O mnohé vaše hráče je jistě zájem z jiných klubů. Dojde k výprodeji?

Ne. K žádnému výprodeji nedochází. Nejsme v pozici, že bychom byli nuceni rozprodávat kádr. Nacházíme se na opačném konci trajektorie fotbalového života. Naopak. Naší ambicí je ho dále budovat. Mužstvo zůstává nadále pohromadě. Před námi je ještě spousta práce. V této chvíli řešíme pouze jeden případný odchod do zahraničí.

 

Dvacátého června uplynul termín, v kterém hráči mohli bez souhlasu mateřského klubu přestoupit jinam. Do Hostouně v téhle době nikdo přestup neohlásil. Nemáte zájem posilovat?

Na přestupovém trhu se budeme tentokráte pohybovat racionálněji. Co do počtu velké příchody neočekávám. Kádr, kterým dnes disponujeme je vyvážený, kvalitní a má svůj potencionál a fotbalovou perspektivu. Nicméně je pravdou, že na některých postech bychom rádi zvýšili konkurenci. Ani ne tak z důvodu výkonnostního, ale spíše z hlediska zdravotního. Minulá sezona nám něco ukázala i v tomto směru. Naším problémem jsou častá zranění, která nás každoročně s železnou pravidelností srážejí. V průměru nám absentovali někdy až čtyři hráči na zápas, a to je hodně. V určitých momentech se to ukázalo jako naše slabina a možné budoucí riziko, které bychom chtěli eliminovat. Osobně si myslím, že reálný může být příchod dvou možná tří hráčů.  

 

Jste v současné době přesvědčený o tom, že vyhlásíte pro novou sezonu cíl postup do ČFL?

Jsem dalek proklamací tohoto typu. Nechci se alibisticky schovávat za obecná prohlášení. Sezona nám vyšla to je bez debat. Mužstvo naznačilo své možnosti. Nedokáži teď říci, jestli uplynulá sezona byla naším výkonnostním maximem, případně jak velkého progresu jsme ještě schopni. Jsem přesvědčený o schopnostech našich hráčů, jejich soudržnosti a ochotě na sobě dále pracovat. Rovněž věřím ve schopnosti a um trenérů Haška a Čurdy. Máme veškeré předpoklady k tomu být úspěšný a nic nás nebrzdí. Uplynulá sezona je již historií, na kterou se přítomnost neptá. V srpnu začíná ten fotbalový cirkus pro všechny od nuly.

Ano, naší cílem bude hrát o nejvyšší příčky, ne-li příčku nejvyšší. Jestli to bude stačit na postup do ČFL, tak to doopravdy teď při sebelepší vůli nedokážu říci. V červnu příštího roku budeme moudřejší.

 

Jan Murárik, Hostouň 23.06.2018Týmy v Divize B pro ročník 2018/19: 

 

  •  
Fan Shop Sokol Hostouň