Fotbalunas.cz: Z okresu až do ČFL - příběh klubu z Hostouně

Fotbalu v Hostouni šéfuje už několik let. A dělá to dobře. Víc než cokoli jiného o tom svědčí fakt, že klub z obce na Kladensku pod vedením Jiřího Hondla vystoupal za poslední deset let z okresního přeboru až do ČFL. „Osobně si myslím, že bychom se mohli pohybovat kolem desátého, dvanáctého místa,“ říká hostouňský předseda. V zajímavém rozhovoru mluví také o tom, o kolik je třetí liga oproti divizi finančně náročnější, o složení kádru, exligových oporách i zaměstnávání některých hráčů ve své firmě.

Foto: Sokol Hostouň

 

Co pro Hostouň postup do ČFL znamená? Těší vás o to víc, že jste si ho vybojovali triumfem v divizi?

Pro klub našeho formátu to je určitě něco neskutečného. Jednoznačně úspěch, který dnes možná ještě nedokážeme plně docenit. Určitě je velkým pozitivem, že se zrodil na základě úspěšné sezony a dobrých výsledků. Když postupujete z prvního místa, tak to vnímáte jako něco co jste si zasloužili a co nikdo nemůže zpochybnit. Necháváte za sebou celý zástup soupeřů, kteří na to nedosáhli. Jsme rádi, že se nám to povedlo tímto způsobem. Není to stejné jako postupy z dalších míst. Tam chybí taková ta pravá fotbalová radost a emoce spojené s prvním místem.

 

Jak se těšíte na působení v ČFL? Třeba zápasy s B-týmy Sparty, Slavie či Plzně budou svátkem pro celé Kladensko…

Na soutěž se určitě těšíme. V současné době je to takové správné napětí, kdy jsme si na to ještě nikdy nesáhli a nevíme co můžeme čekat. Na druhou stranu si věříme a úplně se toho zase nebojíme. Samozřejmě ty jména soupeřů jsou zvučná a zárukou vysoké kvality. Nicméně takový Vltavín nebo Domažlice také nebudou snadným soupeřem. Nedá se to zužovat pouze na „béčka“ z ligy. Z diváckého pohledu to přivede do kladenského regionu určitě jiný náboj, větší atraktivitu a snad i větší divácký zájem o fotbal. Po té sportovní stránce to bude rozhodně přínosem. Po té organizační asi pěkný oříšek. Nejsme na taková jména a jejich fanoušky zvyklý. Tady se budeme muset asi připravit důkladněji.

 

Plánujete k duelům s nejzvučnějšími soupeři třeba nějaké doprovodné akce?

Myslím, že něco vymyslíme. Takové zápasy si to zaslouží.

 

Je pro klub vaší velikosti rozdílné hrát divizi a třetí ligu? Narážím hlavně na otázku finanční náročnosti a rozpočtu...

Nechtěl bych se pouštět do nějakých výpočtů nebo odhadů. Myslím si, že to je interní věcí každého klubu. Zatím mi nepřipadá, že to bude až tak zásadní rozdíl. Mohu se ale mýlit. Tím jak je naše skupina poskládána, tak třeba co do nákladů na dopravu to bude srovnatelné, ne-li o něco méně oproti divizi. Rozhodčí jsou stále ještě v této sezoně hrazeny svazem, takže to nepocítíme vůbec. O něco naroste pořadatelská služba a zajištění kádru. Nicméně ve všech těchto směrech se dlouhodobě snažíme držet při zemi a nelítat hlavou v oblacích.

 

S jakými očekáváními a cíli do nové sezony půjdete?

Ohledně ambicí se bude lépe pobavit koncem přípravy. Až tehdy bude jasné s jakým mužstvem do soutěže půjdeme a jak se podaří vyladit. Každopádně naše očekávání jsou střídmá. Cílem prvního roku je se rozkoukat, osahat si soutěž a udržet se. Osobně si myslím, že by mohlo být v našich silách se pohybovat někde kolem desátého, dvanáctého místa. Ale nepředbíhejme. Těžko se to odhaduje a byla by to čirá spekulace. Příchodem ligových „béček“ se z toho stává trochu jiná soutěž než tomu bylo v minulosti a složitě se odhaduje, jak to bude celé vypadat.

 

Jak moc se změní hráčský kádr oproti tomu, co dokázal vyhrát divizi? Plánujete třeba další posily s ligovými zkušenostmi?

Kádr, který prošel divizí, zůstává v podstatě bez zásadnějších změn. Odešli pouze Krnžija do Německa a Kulhavý do Rakouska. S těmito odchody ale bylo počítáno. Divizi jsme dohrávali vlivem různých zranění prakticky se třinácti, čtrnácti hráčích, což si nedovedu v ČFL vůbec představit. Pracujeme proto intenzivně na doplnění kádru a jeho rozšíření. V současné době testujeme poměrně dost hráčů. Naše představa je mít připravených osmnáct výkonnostně srovnatelných hráčů do pole plus dva brankáře. Jestli to nakonec bude přesně takový počet, nebo o jednoho, dva hráče víc teď nedokážu říct. Kádr tvoří zkušený hráči a pak hráči hodně mladí. V současné době se zaměřujeme zejména na doplnění střední generace a mladé perspektivní hráče, kteří chtějí na sobě pracovat a měli by táhnout kádr za dva, tři roky. Takže zatím nevyhlížíme žádné velké ligové hvězdy. Uvidíme co přinese čas.

 

Bude Hostouň i ve třetí lize spoléhat na trio exligistů Radek Dosoudil, Petr Trapp a Tomáš Marek?

Všichni tři patří k základní ose týmu, mají velké zkušenosti, které jsou na hřišti, ale i v kabině neocenitelné. Výkonnost všech tří snese pořád ty nejpřísnější měřítka a v soutěži samotné se určitě neztratí. Spoléháme na to, že v zápasech prodají své zkušenosti ve prospěch celého týmu a pomohou mladým klukům se s soutěží rychleji srovnat.

 

Proslýchá se, že hráči si v Hostouni přijdou na velmi slušné peníze…

Ve fotbale se toho napovídá spoustu. Není tomu tak a určitě nikterak nevybočujeme, spíše naopak. Mnozí se diví, jaká úroveň je u nás v tomto smyslu ve skutečnosti nastavená. S poměrně dost hráči jsme nenašli v tomto směru společnou řeč a tudíž u nás nepůsobí. Myslím, že náš přístup k této věci je střízlivý, odpovídající našim možnostem a tomu, co dává smysl. Do soutěží tohoto typu jsme se rozhodně nikdy nezapojovali a zapojovat nebudeme.

 

Dočetl jsem se, že ve své firmě některé hráče zaměstnáváte. Je lehčí nalákat případné posily do týmu, když vědí, že u vás ve firmě mohou zároveň najít pracovní uplatnění?

Tohle je jedna z cest a tak trochu to doplňuje tu předešlou otázku, kam jste ji možná trochu směřoval. Kluci působí na různých pozicích, podle toho co je jim bližší a v čem se dokážou nejlépe najít. Vesměs jsou to manažerské pozice provozního nebo obchodního charakteru, ale najdou se i dělnické profese. Někteří vedou třeba opravdu velké zakázky nebo počítají složité cenové nabídky. Je to hodně různorodé. Nic ale nedostali zadarmo. Museli se ke svému současnému pracovnímu zařazení svými schopnostmi propracovat a hodně se toho naučit. Určitě to není jak za dávných časů, že by si chodili do firmy pouze pro výplatu. Své si musejí odmakat. Platí, pravidlo, že fotbal je věcí zábavy a práce nás živí. Tyhle dvě věci jsou striktně oddělené. Pokecat si na téma fotbal můžeme, ale musí za námi být vidět hotová práce.

 

Samozřejmě, že debata s případnými posilami je jednodušší, když můžete nabídnout spojení obživy a zábavy a zároveň poskytnout čas k aklimatizaci na běžný pracovní život, který je úplně odlišný od toho fotbalového. Je to nemalý bonus. Zejména pro ty, kteří se ke svému životu chovají odpovědně a včas přemýšlí nad tím, co po fotbalové kariéře přijde. Není zrovna jednoduché obíhat pracovní pohovory s CV profesionálního fotbalisty.

 

Máte v hlavě nějakou vizi, jak byste chtěl, aby fotbal v Hostouni vypadal třeba za pět let? Můžete prozradit váš dlouhodobější cíl?

Vizi samozřejmě mám, otázkou bude, jestli se nám ji podaří naplnit. Máme před sebou poměrně dost práce na našem zázemí. Potřebujeme tréninkové plochy, travnaté i UMT, osvětlení, větší zázemí šaten, hodila by se i protilehlá tribuna atd. Takže bychom se rádi v nejbližších letech posunuli kupředu také v tomto směru. Z té sportovní stránky se zdá být ČFL pro nás stropem. Na profesionální úroveň fotbalu nejspíše nikdy nedosáhneme a upřímně, nedávalo by mi to ani moc smysl. Naší snahou bude ještě více rozvinout platformu pro práci s mládeží. Tady neskromně musím říci , že patříme k tahounům výchovy mládeže na Kladensku. Jsme snad jediným klubem, vyjma SK, kdo má poskládány všechny věkové kategorie od fotbalové školičky až po starší dorost a některé týmy dnes již musíme dublovat B-mužstvy. Od mladších žáků po dorosty působíme na úrovni krajského přeboru a nebránili bychom se tomu to časem ještě o kousek posunout.

 

Naší snahou by mělo být stabilizovat třetí ligu a za ní vytáhnout na vyšší úroveň naši mládežnickou základu, více ji zkvalitnit a stabilizovat. Tady vidím jednoznačně naši prioritu do budoucna. Jestli si máme naše současné pozice udržet dlouhodobě, musíme být schopni se opřít o kvalitní mládežnickou základnu.

 

Autor: fotbalunas.cz - Petr Hašek

 

Fan Shop Sokol Hostouň