1. 6. 2024 (17:00) | ČFL - 29. kolo: TJ Jiskra Domažlice vs. Sokol Hostouň (Domažlice)

FOTBALOVÉ SRDCE, ŠACHOVÝ MOZEK – JENDA ŠEFČÍK

Rozhovor s nejstarším hráčem dorostu Jendou Šefčíkem. Zajímá Vás, jak se k fotbalu hodí šachista? I v dospělosti lze začít s novou činností, makat a stávat se dobrým, čtěte dál a třeba se inspirujte.

Rodilý hostouňák, který začal v Přípravce jako brankář, v mladších žácích se ale rozhodl s fotbalem skončit, aby se mohl dále věnovat šachové kariéře.  V létě ovšem zaslechl, že se zde opět zakládá mužstvo dorostu, a tak ve svých 18 ti letech začal hrát opět fotbal – poprvé jako hráč.  Jak říká, „Zpět do branky jsem nechtěl, nebavilo mě to tam. Učit se teď hrát v poli je těžké, snažím se chodit na co nejvíce tréninků, abych se zlepšil.“, a to se daří. Díky své docházce a píli je příkladem pro mladší spoluhráče, kteří fotbal hrají déle.

S šachy je tedy konec?

To ne, pořád hraji za Buštěhrad, ale už v kategorii dospělých, kde není tolik zápasů.

Šachy a fotbal to není obvyklá kombinace, jak bys tyto dva sporty porovnal?

Fotbal je samozřejmě akčnější, člověk při něm nemá čas přemýšlet nad jinými věcmi.

Jakých úspěchů jsi v šachách dosáhl?

Postoupil jsem do 1. ligy mladšího dorostu, to byl pro Buštěhrad úspěch.

V Šachách už dospělý jsi, ve fotbale tě to čeká v létě, jak jsi na to připravený?

Chodím občas trénovat s BÉČKEM, je to velký rozdíl, bude to pro mě dlouhá cesta. Je to jiné, i v tom, že se tam hráči znají, povídají si i o věcech mimo fotbal.

V dorostu se tak neznáte?

Ten tým vlastně vznikl v létě, takže se pořád poznáváme, navíc teď přišli noví kluci. Je potřeba vymyslet nějakou akci mimo fotbal, abychom utužili partu.

Jak vlastně noví hráči zapadli?

Jsem rád, že tu jsou, určitě nám pomohou. Teď je na každém, aby chodil co nejvíc trénovat, konkurence je velká.

V týmu máš dva bráchy, jaké to je?

Jsem za to rád, vždy tam mám někoho, kdo mě podpoří a kdo mi rozumí.

Nepletou si Vás občas?

Pletou, ale to se nám stává celý život. Tím, jak hrajeme všichni tři v obraně, nás často berou jako takovou jednotu, prostě „Šefčíci“, těším se ale, až se v obraně spolu sejdeme.

jídlo

cereálie, ale jí více méně vše

nápoj

voda (neperlivá), občas pivo