DOPORUČENÍ VV SKFS ÚČASTNÍKŮM SOUTĚŽÍ SKFS

VV SKFS přijal na svém zasedání dne 18. 8. 2020 doporučení k organizaci a průběhu fotbalových utkání řízených Středočeským krajským fotbalovým svazem. Tato doporučení se týkají funkcionářů klubů, hráčů, rozhodčích, delegátů, pořadatelské služby, případně dalších osob či subjektů, podílejících se na organizaci a průběhu fotbalového utkání či zabezpečujících jeho hladký průběh.

1. OBECNÁ PRAVIDLA CHOVÁNÍ PŘI FOTBALOVÝCH UTKÁNÍCH

a) Všechny zainteresované osoby by měly být poučeny o hygienických a souvisejících opatřeních (např. dezinfekce rukou, odstup od dalších osob, případné použití roušek v uzavřených prostorech apod.).

b) Nádoby s dezinfekčním roztokem na ruce na stojanech by měla být připravena při vstupech do uzavřených prostor stadionu a případně ve všech místnostech, použitých pro fotbalové utkání

c) Pořadatel utkání by měl před příjezdem družstev a rozhodčích provádět pravidelnou dezinfekci podlahových krytin, kabin a jejich vybavení (lavice, skříňky apod.), sprch, toalet, přístupových chodeb či společných prostor

d) Použitých pomůcky by měly být po skončení tréninku nebo fotbalového utkání pečlivě dezinfikovány

e) V maximální možné míře by měla být dodržována zvýšená hygienická opatření

f) počet osob, pohybujících se v uzavřených prostorech kabin před fotbalovým utkáním, v jeho průběhu, během poločasové přestávky i po jeho skončení, by měl být striktně omezen (pouze hráči, náhradníci, členové realizačních týmů, pořadatelská služba, rozhodčí, delegát)

g) Fyzický kontakt s jinými osobami by měl být omezen na nezbytné minimum

h) Měl by být dodržován všude, kde je to možné, bezpečný odstup od jiných osob

i) Doporučte hráčům umírněné, nejlépe individuální oslavy vstřelené branky (tedy ne hromadné oslavy všech hráčů včetně náhradníků apod.).

2. PŘED FOTBALOVÝM UTKÁNÍM

a) Každé družstvo nastupuje na hrací plochu samostatně, společný nástup družstev a rozhodčích se nekoná

b) Nedoporučují se různé předzápasové ceremoniály (dětské doprovody, maskoti, čestné výkopy apod.), výjimkou může být pouze tzv. „Minuta ticha“

c) Nedoporučují se předzápasová fotografování družstev

d) Hráči a rozhodčí se před utkáním nezdraví podáváním rukou

e) Losování před utkáním se provede pouze za účasti rozhodčího a kapitánů obou družstev

f) Kontrola výstroje proběhne buď u dveří hráčské kabiny při odchodu družstva na hrací plochu, případně přímo na hrací ploše v průběhu losování (provádí pouze rozhodčí a kapitáni). Proceduru dohodne rozhodčí s vedoucími družstev před utkáním, vedoucí o proceduře budou informovat hráče

3. V PRŮBĚHU FOTBALOVÉHO UTKÁNÍ A PO JEHO SKONČENÍ

a) Náhradníci obou družstev se rozcvičují odděleně, prostor k rozcvičení náhradníků určí před utkání rozhodčí v závislosti na dispozicích stadionu a prostoru hřiště

b) Rozhodčí by měl fyzický kontakt s hráči omezit na minimum a měl by při verbální komunikaci dodržovat bezpečný odstup

c) Hráčům by měla být doporučena umírněná, nejlépe individuální oslava vstřelené branky (tedy ne hromadné oslavy všech hráčů včetně náhradníků apod.).

d) Rozhodčí by měl zajistit oddělený odchod hráčů obou družstev do kabin jak po skončení prvního poločasu, tak po skončení fotbalového utkání

e) Hráči by měli po utkání odcházet do kabin s naprostou minimalizací jakýchkoliv fyzických kontaktů (např. objímání se, podávání rukou apod.)