4. 5. 2024 (10:15) | ČFL - 25. kolo: Motorlet Praha vs. Sokol Hostouň (Jinonice)

Rozhovor | Tomáš Marek: Hráči zpohodlněli a nemají zájem hrát vyšší soutěže

Před loňskou sezonou došlo v Hostouni v kategorii dorostu k velkému zemětřesení. Nejenže se vytvořil nový trenérský tým složený ze zkušených exligových borců Tomáš Marek a Petr Trapp, zásadnější změnou bylo spojení dorosteneckých výběrů s dlouholetým rivalem ze Švermova. Odpověď na otázku, jestli tohle spojení bude fungovat, dala první sezona.  Nejenže realizační tým dokázal v krátkém časovém úseku vytvořit z dvou dlouholetých protivníků výborný kolektiv. Nezpochybnitelnou přidanou hodnotou byla konkurenceschopnost týmů v nejvyšší krajské soutěži. Jak spojení probíhalo a jaké ambice má tým v nové sezoně nám přiblížil v rozhovoru trenér Tomáš Marek.

Jak bys zhodnotil uplynulou sezonu?

Loni jsem se s Petrem Trapem a Robertem Štochlem pustil do nelehkého úkolu. Nejen, že jsme se ze začátku museli seznámit s novou rolí, ale hlavně, po sloučení Hostouně s Baníkem, vytvořit tým ze čtyř skupin hráčů. Stávajících hráčů staršího dorostu Hostouně a Švermova. Dále pak jsme museli zapracovat nově příchozí hráče z kategorie U17 obou týmů. Nesehranost byla znát hlavně na výsledcích v podzimních utkáních, i když herně to tolik nedrhlo. To se změnilo po zimní přípravě. Po famózní jarní části jsme se vyhoupli ze 14. místa až na 4. příčku Krajského přeboru. Tím jsme se stali nejlepším týmem jara a postup do divize nám nakonec utekl o pouhé tři body.

Vyzdvihl bys někoho z kádru?

Osobně bych nechtěl někoho jmenovat, protože fotbal je kolektivní hra a každý hráč v týmu měl určitou pozici a podílel se tak svým dílem na úspěšné sezóně. Od brankářů počínaje, posledním hráčem konče.

Co bylo hlavním důvodem vzestupu týmu v jarní části?

Začátky byly opravdu složité. Letní přípravu ovlivnily hodně prázdniny, kdy jsme hlavně zkraje neměli kompletní tým. Kluci se poznávali a nějaký čas trvalo, než pochopili, co po nich chceme.  Že jen tým, řád, pracovitost na tréninkách je dovede k úspěchu. V zimě jsme absolvovali kvalitní přípravu, absolvovali soustředění, pohráli si se sestavou a přivedli hráče, který byl rozdílový a fotbalově nám hodně pomohl.

Kdy začínáte s přípravou a jak bude probíhat?

Začali jsme 18. července, takže máme pět týdnů do prvního mistráku s Benešovem. Trénovat budeme třikrát týdně ve Švermově, na víkendy pak máme naplánovány přípravné utkání. Zúčastníme se i Memoriálu Jirky Kukelky v Hostouni.

Jaký máte na prahu přípravy kádr?

Z loňského kádru nám věkově odešlo jedenáct hráčů, což je samozřejmě dost. Velkým problémem je, že k nám z nižší kategorie přecházejí jen tři hráči. Proto jsme přes letní pauzu intenzivně pracovali na doplnění kádru.

A povedlo se?

Zatím s námi trénují krom hráčů U17 tři nové tváře a jeden se připojí po dovolené. Uvidíme, jak se jim u nás bude líbit a zda tu budou chtít zůstat. Ale určitě se pokusíme oslovit ještě další kluky. Nebo počkáme, jestli se nepřihlásí sami, že by to u nás chtěli zkusit. (smích) Ale vážně…

Připadá mi, že k tomu chceš ještě něco dodat?

Při oslovování hráčů jsme narazili na jeden fakt, který nás zarazil, ale na druhou stranu asi úplně nepřekvapil. Nevím, jak to popsat… Je jiná doba a dost hráčů nemá zájem hrát vyšší soutěž, ač by na ni v pohodě měli. Raději jsou v “pohodlí“ nižší soutěže dorostenecké nebo, jako dorostenci, hrají ve třetí třídě.

Co případně novým hráčům můžete nabídnout?

Kvalitní zázemí, hřiště, v zimě i s umělým povrchem. To vše na jednom místě.  Každý hráč má k dispozici tréninkové a vycházkové oblečení. A v neposlední řadě snad i dobré trenéry (smích).

Jaké ambice máte do nové sezony? Lze mluvit o postupu do divize?

Trénujeme hlavně tak, abychom klukům ukázali, kde mají rezervy a zároveň je naučili to, co jim pomůže v dospělém fotbale, do kterého se od nás přesouvají. A je pravda, že většina hráčů přešlo do B tříd a po oťukání budou v této soutěži plnohodnotní hráči. Dva hráči dokonce zkouší štěstí ve vyšší soutěži. Ti, kteří prokáží výkonost a dobře pracují v tréninku, mohou dostat šanci v přípravě třetiligového A týmu Hostouně.

Autor: Lukáš Horníček