Rozhovor se Zdeňkem Nachtigalem

Rozhovor s trenérem A dorostu Zdeňkem Nachtigalem

Na úvod otázka na odlehčení… Většina lidí tě v kladenském fotbale dobře zná, ale pro ty mladší ročníky, mohl bys zavzpomínat na kluby, ve kterých si působil jako hráč a trenér?

No, naopak strašně těžká otázka. Musím hodně zavzpomínat. J Jako hráč jsem prošel několika kluby, asi by se sem ani nevešly. Strašně rád ale vzpomínám na začátky, kdy mě táta přivedl do Baníku Pchery, kde jsme bydleli. Potom následovalo Poldi Kladno a VTJ, kde jsem byl na vojně. Jako trenér jsem prošel taky několika kluby. Ale zmínil bych jen některé, například SK Buštěhrad, SK Kladno (zde zatím stále působím a vedu ročník 2008) a samozřejmě Sokol Hostouň U-19.

A na který trenérský úspěch si nejvíce hrdý?

Další těžká otázka. J Úspěch? Pro mě je úspěch, když můžu trénovat kluky, kteří mají velký zájem o kopanou. Chtějí a mají zájem na sobě pracovat a někam to dotáhnout. Třeba jako Míra Šilhán (trénoval jsem ho v dorostu na Buštěhradě), který hrál nejvyšší soutěž a dnes působí v A týmu Hostouně. Také musím vyzdvihnout některé hráče, které jsem trénoval na SK Kladnu a dnes působí ve Spartě: J. Zábranský (U-15) a J. Stárek (U-14). A ještě jeden dříč, který působí v Dukle Praha, a to je V. Loffler (U-15).

Teď k tvému působení u dorostu Hostouně. U týmu jsi přes rok. Jak bys zhodnotil dosavadní působení?

K týmu dorostu jsem se připojil před rokem, pár zápasů před koncem podzimní části. Ze začátku jsem se s kluky hodně seznamoval a nastolil trošičku větší důraz na disciplínu a přístup. Samozřejmě se to klukům nelíbilo a mysleli si, že si budou dělat, co chtějí. Ale bohužel narazili a museli začít poslouchat. Ti, co nechtěli, odešli pryč z klubu. Kluci ze začátku nechápali... Jejich přístup však začal být skvělý a potvrdilo se to, jak v jarní části, tak i v přípravě na podzimní část 1. A třídy, kde jsme byli (celý realizační tým) spokojeni.

Jak bys zanalyzoval účinkování dorostu v podzimní části 1. A třídy? Co se týmu na podzim podařilo a v čem naopak vidíš rezervy?

Kluci začali přípravu v srpnu a velmi tvrdě na sobě pracovali. Tato snaha a přístup se začal zúročovat v prvních kolech. Bohužel pak přišlo několik zranění klíčových hráčů a naše hra se hledala. A taky my trenéři jsme hledali optimální sestavu. V podzimní části jsme prostřídali dohromady, i se zraněnými hráči, okolo 20 borců. Do hry zasáhli i kluci ze starších žáků a z dorostu B, což vidím jako velké pozitivum. Bohužel ke konci podzimní části začala upadat i morálka. Sezóna byla pro kluky dost dlouhá a náročná. Myslím si ale, že kluci mají na víc, než hrát 1.A třídu. Ale potřebují čas, aby ukázali, co v nich je.

Po podzimu jste na šestém místě. Panuje s tímto umístěním spokojenost?

Nevím jak kluci a realizační tým, ale já jsem spokojen. I když kluci mají na víc, jak už jsem řekl.

Jaký si dáváš cíl pro jarní sezónu?

Hrát hezký, pohledný a rychlostně kombinační fotbal. J

Máte přesný termín i plán zahájení přípravy?

Přípravu začínáme 6. 1. 2018, kdy zajíždíme na první utkání zimní ligy, která bude pokračovat až do března. Také nás samozřejmě čeká soustředění na Smejkalově boudě.

Máš nějakou metu v pozici trenéra, které bys chtěl dosáhnout?

Samozřejmě mám, ale když dovolíš, nechám si jí pro sebe.