NAPSALI O NÁS: Jan Čurda: Hostouň má slušný fotbalový kredit

Patří k oporám divizního nováčka. S Houstouní do ní Jan Čurda (27) došel za tři sezony. Z vlastní zkušenosti ví, jaké to je hrát výš, než v krajském přeboru.

Co se vám promítlo hlavou, když jste si na hřišti uvědomil, co jste dokázali?

Kromě krásného pocitu i pocit zadostiučinění. Je to pro nás odměna za práci, kterou jsme pro to udělali.

Do Hostouně jste přišel před necelými čtyřmi roky. S jakou vizí?

S postupy až do divize. Už tehdy jsem tomu věřil. Postupovali jsme z A třídy taky z druhého místa, ale od té doby je na týmu znát velký progres. Máme mladé šikovné hráče, kteří, když na sobě máknou, tak divizi jistě zvládnou. Nebojím se, že bychom v divizi nehráli důstojnou roli.

Než jste podepsal s Hostouní, bavil jste se dlouhé hodiny s jejím majitelem Jiřím Hondlem. Vyplynulo z vaší debaty, že postoupíte právě tuhle sezonu?

O tom, kterou sezonu k tomu přesně dojde, o tom jsme nemluvili. Jen jsme věřili, že k tomu může brzy dojít.

Jaký názor jste tenkrát měl na možnosti mužstva?

Že si musíme dávat postupné cíle. Je jednodušší se zachránit, než postoupit, a že k zápasům musíme přistupovat s pokorou. Je snazší pod sebe v tabulce dostat tři čtyři týmy, než čtrnáct. A taky jsem řekl, že peníze neznamenají všechno. Jsme kvalitní parta, která se k fotbalu neschází kvůli penězům.

Kolikrát jste s míčem u nohy v životě postupoval?

Když to vezmu i s futsalem, tak asi osmkrát. Ale taky jsem mockrát sestupoval…

Hostouň trénuje váš otec. Jste na hřišti pořád rodina, nebo pouze trenér a hráč?

Pořád jsme rodina (směje se). Táta se ovšem ke mně chová jako k jakémukoli jinému hráči. Vedle pochvaly mě dokáže i zkritizovat. Místo v záloze mi určil on.

Hrajete za útočníky, zahráváte standardky. Jak jste spokojený se svým působením na tomto postu?

Uvědomuju si, že bych měl střílet více gólů. Na druhou stranu mě tuhle sezonu docela často udělalo radost, když po mé přihrávce někdo ten gól dal.

Jste v divizi. Vy víte, co je to hrát vyšší soutěž než krajský přebor. Navíc se rýsuje derby s kladenským SK, kde jste mnoho let působil. Co to všechno bude pro mužstvo Hostouně podle vás znamenat?

Jakési derby s Kladnem by bylo samozřejmě prestižní a takový zápas bude jistě zajímat hodně lidí. Ale když zápas s Kladnem vyhrajeme, tak to ještě neznamená, že vyhrajeme celou divizi. Ani v případě porážky v divizi jistě neskončíme. Podle mě oba vzájemné zápasy o našem celkovém působení v divizi nerozhodnou.

V mužstvu máte silné slovo. Konzultujete s vedením, kdo by měl přijít tým posílit?

O posilách a stavbě kádru s vedením klubu nemluvím. Když se nás, starších hráčů, někdo zeptá, tak řekneme svůj názor. Určitě to není tak, že když já, Šilhan nebo Zachariáš něco řekneme, že to musí být.

Kolik hráčů by mělo tým podle vašeho názoru posílit?

Dva tři hotoví fotbalisté, kteří budou schopní rovnou zasáhnout do hry. Široký kádr je nutností.

Je kde brát takové hráče?

Hostouň je blízko Prahy i Kladna, takže nemám obavy, že bychom takové hráče nesehnali. A Hostouň má slušný fotbalový kredit.

Jan Murárik