KD: DO HOSTOUNĚ NA HORSTA SIEGLA

Hostouň – Fotbalová Hostouň je šťastná, že se jí povedlo udržet divizní soutěž mužů, ale nejrychleji rozvíjející se klub v okrese nezajímají zdaleka jen muži. Budují i silnou mládež a ví, jaká lákadla zvolit, aby byli úspěšní. Při nedávné akci se dětem na stadionu V. Zeithamela věnoval slavný sparťan současnosti Costa, v pondělí 12. června zase dorazí slavný sparťan minulosti – Horst Siegl. Co si od velkého náboru hostouňský Sokol slibuje, o tom hovořil pro Deník manažer mládeže Josef Krejsa.

Josefe, v jaké kondici je aktuálně fotbalová mládež v Hostouni?
Máme pět družstev hrající soutěže plus dvě přípravky. Navíc chystáme založit mladší dorost a druhé družstvo mladších žáků. Počet týmů tedy vzroste na sedm, a když připočítám fotbalovou školičku, je to celkem zhruba 120 dětí.

Vaší funkcí je sportovní manažer mládeže. Co přesně obnáší v hostouňských podmínkách?
Neznamená to, že bych chodil za trenéry a říkal jim, aby svou práci dělali tak a tak. To je funkce šéftrenéra mládeže Jaroslava Vejvody. Já se spíš doplňuji se Zdeňkem Mužíkem, který tu samou funkci vykonává u dospělých, tedy shánění posil, kontakt s rodiči a osobně se věnuji školičce nejmenších.

Takže je to hodně o telefonování?
Je to tak. Samozřejmě je důležitý i osobní kontakt, není to jen o telefonu. Také probíráme výsledky skautingu ať už od pana Vejvody či dalších lidí. Nicméně na mobilu musím být připraven vlastně pořád.

Máte toho hodně, manažer, také jste rozhodčím, dokonce jste i velmi slušně fotbal hrál. Už nestíháte?
Bohužel. Když postupovalo hostouňské áčko do krajského přeboru, musel jsem se rozhodnout, zda pískat, nebo hrát. Omlouvat se ze zápasů i tréninků v takové soutěži nejde. A zabírat jiným klukům místo byl v takovém případě nesmysl. Navíc se mi jako rozhodčímu povedlo postoupit do českých soutěží a i to je jeden z důvodů, proč netrénuji v Hostouni žádné starší děti. Kolize mezi zápasy by byla moc častá.

Vedení nejmenších dětí vám do pískání nezasahuje?
Nehrají o víkendech zápasy, což je pro mě dobré. Dvakrát týdně je vezmu na hřiště a je parádní sledovat jejich radost z fotbalu. O víkendech se mohu soustředit na pískání.

Je vaším cílem ještě víc zkvalitňovat hostouňskou mládež?
Tahle sezona je pro nás hodně zlomová, protože se od minulého léta povedlo poprvé nabídnout družstva od čtyř let až do devatenácti. Důležité bylo, že se povedlo zkvalitnit realizační týmy a ty najely na koncepční metodické plány právě podle pana Vejvody. Ten je ovšem hlavně mentorem trenérů, nic jim nepřikazuje a každý má volnost. Povedlo i zvýšit počet mladých hráčů a věříme, že nábor, který pořádáme v pondělí za účasti Horsta Siegla, nám přinese i další zájemce o hostouňský dres. Nábor je zaměřen hlavně na přípravky, určitě nečekáme, že se nám tady přihlásí pět skoro hotových dvanáctiletých kluků.

Co kvalita hráčských kádrů?
Neustále na ní pracujeme a myslím, že jde nahoru. Při zmíněném pondělním náboru budeme vybraným hráčům rozdávat pozvánky do týmů, v nichž by měli hráči fungovat od příští sezony. Aby už věděli, do čeho by od srpna šli. Už by to měli být kvalitnější hráči. Navíc dorost chceme přihlásit do krajského přeboru. Hlavně kvůli tomu, že je to nejnižší soutěž, kde mohou hrát i v kategorii mladšího dorostu. A my potřebujeme mladší i starší dorost.

Co šéf klubu pan Hondl? Nedal vám úkol, abyste se časem dostali s mládeží na takovou úroveň, aby vedení nemuselo shánět kvalitní hráče do divize jinde?
Vedení klubu žádá jediné, aby děti měly radost z fotbalu. Rozhodně jsme si před třemi lety neřekli: založíme žáky a ty nám z nich vychovej hráče pro divizi. Nikdo ani netušil, že se do takové soutěže dostaneme. Vždycky může přijít slabší ročník, nemoci, rodinné problémy, to vše hodně naši práci ovlivňuje. My žádáme vysokou tréninkovou účast, ale poměřovat děti podle výsledků rozhodně nechceme. Spíš chceme, aby k nám rodiče třeba ve čtyřech letech dítě dali, a my jim ho v devatenácti vrátíme jako fotbalistu i člověka, který se už bude rozhodovat dál sám. První vlaštovky už máme, pár původně žáků po třech a půl letech dostalo šanci v béčku dospělých. Snad jich bude přibývat.

Autor: Rudolf Muzika

Zdroj: http://kladensky.denik.cz/fotbal_region/josef-krejsa-zve-do-hostoune-na-...