20. 4. 2024 (18:00) | ČFL - 23. kolo: Slavia Karlovy Vary vs. Sokol Hostouň (Drahovice)

VK: Honza Jiras: Fotbal v Hostouni je na vzestupu

Hostouň dnes slaví devadesát let do založení fotbalového klubu. Jedním z nejstarších a zároveň z nejslavnějších fotbalových rodáků je bývalý útočník Jan Jiras (69). Dotáhl to až do ligové Sparty, ale kopat do balonu se naučil na hostouňské trávě.

Z Hostouně jste v osmnácti odcházel do kladenského SK. Co všechno jste za svůj mateřský klub odehrál?

Začal jsem v žácích a soutěžně jsem skončil s dorostem. Pak jsem odehrál několik přátelských zápasů za áčko, které hrálo A třidu a šel jsem do Kladna, z Kladna do pražské Sparty, pak do žižkovské Viktorky. S aktivním fotbalem jsem skončil ve třiatřiceti letech opět v Hostouni, i když v tu dobu jsem spíše začal místní klub trénovat. Nechtěl jsem, aby na mě fanoušci pokřikovali, že už jsem starý (směje se). Vrátil jsem se opět do A třídy. To mi vydrželo osm let. Za tu dobu to bylo s fotbalem v Hostouni všelijak. Někteří kluci odešli za partou do Dobrovíze, takže jsme na nějaké postupové úspěchy myslet nemohli. Sestavu jsme všelijak lepili, takže jsme byli rádi, že jsme nesestoupili.

Měl jste někdy strach o hostouňský fotbal?

Ani ne. V Hostouni se fotbal dělal většinou dobře. Vždycky se našel nějaký nadšenec, který to táhnul.

Co říkáte období posledních dvanácti let, ve kterých klub vede Jiří Hondl?

(usmívá se) S jeho tátou jsem v žácích chytal. Až v patnácti mě doktor doporučil, abych sebou přestal mlátit o zem a šel radši do útoku. Pak jsem jako trenér vedl mladého Jirku, který taky chytal. Jirka dovedl klub až do divize, což je na tuhle vesnici hodně velká soutěž. Jen mě trochu mrzí, že ji nekopou jenom hostouňský kluci a kluci z nejbližšího okolí. Tak to tady vždycky bylo. Dneska je v týmu z Hostouně jen Hanuščík. Ale jinak to nejde, když chcete mít úspěch a postupovat. Jirka kdysi prohlásil, že s Hostouní postupovat bude a dodržel to. On pokaždé, když si vzal tady něco do hlavy a řekl, jak to bude, tak to splnil. Jeho slovo platí.

Áčko si vedlo dobře v divizi, béčko postoupilo z okresního přeboru. Zamlouvá se vám, jak se v klubu pracuje také s mládeží?

Mládež se teď v Sokole dělá asi nejlíp, co se kdy dělala. Slyšel jsem, že chceme mít tréninkové středisko, ale pro to potřebujeme nejdřív vybudovat podmínky. Chybí nám tréninkové hřiště.

Fanoušky nejvíc zajímá divizní mančaft. Jak si podle vás ve své nováčkovské sezoně vedl?

Podzim byl lepší než jaro. Sice jen asi o tři body, ale mužstvo ty potřebné nahrálo až na konci jara. Zajímavé je, že si kladenský SK na jaře nevedl o moc lépe a získal jen o bod víc než my. Klub udělal dobrý tah, když nového trenéra Zdeňka Haška dal k mužstvu vedle Martina Čurdy ještě před koncem jara. Naší hře to výrazně pomohlo a trenér Hašek aspoň poznal kluky přímo v akci. Podle mne se jim s týmem bude díky tomu v letní přípravě líp dělat.

Jaká je budoucnost fotbalové Hostouně?

Vypadá to, že je stále na vzestupu. Přeju našemu fotbalu ještě hodně skvělých úspěchů i zápasů a dneska všem výtečnou zábavu.

Jan Murárik

ZDROJ